Elba Zachodnia

Elba Zachodnia

Główna droga na zachód z Portoferraio biegnie przez BIÓDOLĘ, która, obok VITTIICCIO na północy, posiada najlepsze plaże na północnym wybrzeżu. Jest tam parę dyskotek i przyzwoite pole namiotowe, Camping Scaglieri (tel. 0565/940), gdzie znajduje się zwykle miejsce dla wszystkich przyjeżdżających bez samochodu, psa czy dzieci.

Położone na skrzyżowaniu dróg z południa i zachodu PROCCHIO to małe miasteczko otoczone zielenią: dębami, akacjami, jodłami, gdzieniegdzie figowcami i bambusami. Plaży prawie nie widać pod leżakami, lecz piasek jest biały i sypki — wstęp wolny i możliwość wypożyczenia deski z żaglem. Calda di Angelo, koło skrzyżowania, to niedroga jak na swój standard kawiarnia-restauracja. Jest kilka hoteli (najtańsze to Pensione da Renzo, * 0565/907504 i Pensione La Pergola,0565/907506; dwójki od 30000 L), lecz brak kempingu.

MARCIANA MARINA, również na północnym wybrzeżu, jest niezbyt ekscytująca — niewielka przystań i kamienista plaża w cieniu cylindrycznej wieży wydbudowanej w XII w. przez pizańczyków. Jednak po krótkiej przejażdżce autobusem w głąb lądu (z boku mijasz stoiska z grappa, gdzie można dokonać degustacji) znajdziesz się u podnóża Monte Capanne, z miejscowościami MARCIANA i POGGIO. Robią one wrażenie odizolowanych, odmiennych od pozostałych miejscowości na Elbie. W Marcianie ocalał szczątek twierdzy, a w bardziej atrakcyjnym Poggio są sympatyczne ogrody i ozdobne bramy domów. Na szczyt Monte Capanne możesz dostać się bez konieczności wchodzenia pieszo, gdyż zawiezie cię tam prymitywna i bardzo droga kolejka linowa (cabinovia) z Marciany. Najkrótsza trasa piesza (oznaczona na mapie jako szlak nr 2) prowadzi z Poggio. Wędrówka zajmuje około dwóch godzin niespiesznym krokiem.

Jeśli posiadasz własny transport, możesz przeciąć wyspę wzdłuż drogi biegnącej na południowe wybrzeże. Prowadzi ona przez SAN PIERO IN CAMPO, miejscowość ze starymi kamiennymi bramami domów i kościołem z rzymskimi mozaikami. Jest także niedroga pizzeria Al Campanile.

Dojechawszy do wybrzeża, skręcasz w prawo do SECCHETO. Na zachodnim krańcu miasta jest dobre miejsce na kąpiel wśród skał, a trochę dalej plaża przeznaczona głównie dla nudystów. Pobliskie CAVOLI to niezborny układ dość ekskluzywnych hoteli i plaż, gdzie można popływać na desce z żaglem. Nie ma kempingu (ani schroniska); z hoteli polecamy La Stella w Seccheto (*0565/987013) i Lorenza w Cavoli (* 0565/987054).

Natomiast skręcając w lewo, dojeżdża się do MARINA DI CAMPO. Kąpielisko jest bardzo popularne — z największą po Portoferraio koncentracją hoteli na Elbie — lecz ma czystą wodę, piasek w części wschodniej, w zachodniej skały i mniej ludzi.

I tutaj można wypożyczyć deskę z żaglem. Jeśli przyjedziesz odpowiednio wcześnie, znajdziesz miejsce na jednym z czterech kempingów; w sprawie pokoju lepiej zawczasu zadzwonić — polecamy Pensione Elba, via Mascagni 43 (* 0565/ 97224) i Orsa Minore, viale Etruschi 23 (*0565)92027). Lepiej nie próbować spać na plażach, gdyż nocą są regularnie patrolowane przez policję. Na posiłek najlepiej iść do Il Golfo na wschodnim krańcu plaży lub wspaniałej rosticceria/pizzeria przy zachodnim końcu głównej ulicy. W Marina di Campo jest bodaj najburzliwsze życie nocne na Elbie, np. na plaży koło Bar Tropicana tańczy się sambę do późna w noc.

Położona na południowym wybrzeżu pośrodkuu między Mariną a Porto Azzurro LACONA ma przyjemną, lecz zatłoczoną kempingami plażę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *