Elba Wschodnia – Wyspy Capraia i Montecristo

Elba Wschodnia

Położone o 14 km od Portoferraio stare miasto rybackie PORTO AZZURRO zostało w 1603 r. mocno ufortyfikowane przez Filipa III Hiszpańskiego, aby zabezpieczyć je przed ciągłymi najazdami. Wybudowana przez niego twierdza pełni dziś funkcję więzienia, lecz na strzałkach napisano tylko „Fortezza”, aby nie odstraszać turystów. Spacer wokół zewnętrznych obwałowań prowadzi do sklepu, w którym sprzedaje się m. in. gliniane i wyroby z więziennych warsztatów.

Poza fortecą Porto Azzurro posiada inne atrakcje. W pobliżu Piazza Matteetti są tradycyjne, efektowne sklepy pozbawione przedniej ściany, dalej piękne domy z balkonami; jest tu też możliwość pływania wśród skał na wschód od portu. Jak można się spodziewać, niełatwo o zakwaterowanie. Spróbuj znaleźć coś w Resodence Porto Azzurro, via d’Alarcom 58 (*0565/95527), z dwójkami od 40 000 L, lub udaj się po pomoc do budki informacyjnej na skrzyżowaniu dróg do Portoferraio i Rio Marina (9.30-12.30 i 16.00-20.00). Restauracja samoobsługowa Rosticceria d’Alarcon i Pizzeria Giannini, obie na via d’Alarcon, to najlepsze z tanich lokali.

Z Porto Azzurro droga na północ biegnie poniżej ruin zamku Volterraio do miasta RIO NELL’ELBA, gdzie wydobywa się rudę żelaza, i portu RIO MARINA. Dalej znajduje się zapadłe i dość obskurne, zanieczyszczone miasto CAVO — plaża ma brudnoszary kolor, bardzo nietypowy dla Elby. Latem kursuje stąd wodolot do Piombino.

Dużo przyjemniej moża spędzić czas w CAPOLIVERI, na południe od Porto Azzurro. Jest to miasto z naturalnym systemem obronnym — położenie na półwyspie gwarantuje kontrolę nad wszystkimi drogami z Elby „śródlądowej”. Panuje tu atmosfera pracy i dostatku, a stare, zwarte ulice nie posiadają zbyt wielu atrakcji turystycznych.

Jest jednak szereg restauracji — Da Beppe, via Roma 25, ma ceny umiarkowane: II Chiasso, via Sauro (zamkn. wt.) wysokie, lecz podawane tu ryby i potrawy morskie są wyśmienite. W mieście jest także jednogwiazdkowy hotel Golf o Azzurro, via Appiani 5 (*0565/968167).

Dużo większą koncentrację hoteli można znaleźć jeszcze dalej na południe w miejscowościach MORCONE, PARETI, TRAPPOLI i NAREGNO, z których każda posiada plażę. Dwa godne polecenia jezdnogwiazdkowe hotele w Naregno to Fon te di Rose (• 0565/968788) i La Voce del Mare (•0565/968455). W The Sugar Reef w Trappoli w piątki, soboty i niedziele występują zespoły jazzowe.

Wyspy wokół Elby: Capraia i Montecristo

Z czterech wysp wokół Elby Gorgona i Pianosa są siedzibą więzień, z zakazem wstępu dla nieupoważnionych; na Capraia również znajduje się więzienie, lecz na wyspie bywa także trochę turystów; Montecristo ma rezerwat przyrody i można tam przebywać tylko w porze dziennej. Statki na Capraia kursują z Marciana Marina i Portoferraio, a do Montecristo z Porto Azzurro i Marina di Campo.

Capraia

Około 400 ludzi mieszka na CAPRAIA, górzystej i wulkanicznej „wyspie kóz”, usianej rzymskimi ruinami oraz romańskimi kościołami i twierdzami, których budowę rozpoczęli pizańczycy, a ukończyli genueńczycy. W północnej części miasta jest rolnicze więzienie otwarte, a w zachodniej szereg wielkich grot; Grotto di Parino była w V w. wykorzystywana przez mnichów na medytacje, a w Grotta della Foca zadomowiły się foki.

Jedyny teren zabudowany to miasto CAPRAIA ISOLA, z portem położonym o pół kilometra dalej przy jedynej utwardzonej drodze. Tu również znajduje się jedyny hotel, Milano (•0565/95032) i dwa pensioni: II Saracino (•0565/95018) i Da Beppone (• 0565/95001). Część osób spędzających tam noc to odwiedzający pensjonariuszy otwartego więzienia rolniczego na północy wyspy.

Montecritso

MONTECCRISTO to chroniony rezerwat przyrody 40 km na południe od Elby: niemal okrągła granitowa wyspa porośnięta gęstym lasem. Pewną sławę zawdzięcza powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Gristo. Inspiracją była legenda mówiąca, że benedyktyńscy mnisi zakopali tu niegdyś skarb. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby pisarz kiedykolwiek odwiedził wyspę.

Dziś jedynymi mieszkańcami są strażnik i jego rodzina, kwaterujący w królewskiej ongiś willi. Można tu przyjechać za dnia do Cale Maestra, ale wolno przebywać tylko na plaży. Zwiedzanie lasów lub ruin klasztoru jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *