Terracina

Terracina

O dalsze 15 km wzdłuż wybrzeża od San Felice (autobusy co pół godziny) lub — jadąc z Rzymu — kawałek drogi lokalną linią kolejową z Priverno, znajduje się czarujące miasteczko TERRACINA. Dzieli się ono na walące się stare miasto wysoko na wzgórzu oraz ruchliwą nową dzielnicę nadbrzeżną. W czasach klasycznych było to ważne miejsce postoju przy via Appia, która dochodzi tu do morza. Dziś jest to przede wszystkim kąpielisko, jedno z najsympatyczniejszych na tym odcinku wybrzeża, z ładnymi rozległymi plażami i licznymi połączeniami do innych interesujących miejscowości w okolicy.

Informacje praktyczne: noclegi, gastronomia, plaże

Zanocować można w szeregu hoteli o niewygórowanych cenach, na przykład w usytuowanej w centrum Astorii, via Roma 38 (0773/727157), z dwójkami po 24 000 L; w For You, tuż przy plaży na viale Circe 16 (0773/ 730914), dwójki 25 000 L, oraz w Vittoria, Piazza Mazzini 1 (0773/727603), dwójki około 30 000 L. Najbliższy kemping to Costazzurra, piętnaście minut piechotą wzdłuż wybrzeża, lecz cena 17 000 L za dwie osoby z namiotem nie jest aż tak wielką oszczędnością w porównaniu z łóżkiem hotelowym.

Biuro AAST, tuż kolo Piazza Mazzini (VII-VIII 9.00-12.00 i 17.00-18.00; pozostała część roku 9.00-12.00) posiada pełniejsze informacje, wykaz hoteli i plan miasta. Rowery można wypożyczyć w Caccia e Pesca, via Roma 9, za mniej więcej 8dt)0 L dziennie. Nieźle karmią w Pizzeria Marino na Piazza Repubblica. Tamtejsze tanie pizze cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców; jeśli nie lubisz pizzy, możesz iść do Miramore, viale Circe 32, przy końcu viale Vittoria, gdzie ceny są również niskie, a na tarasie panuje sympatyczna atmosfera. Jeśli chodzi o plaże, to nie licząc owalnej połaci piasku w centrum miasta, ciągną się one na północ praktycznie bez końca i nigdy nie ma nadmiernego tłoku.

Miasto

Terracina dzieli się na dwie całkowicie odmienne części, stare miasto na wzgórzu i nowe miasto poniżej, którego główna ulica, via Roma, jest przedłużeniem via Appia, przecinając miasto aż po morze. Rynkiem starego miasta jest Piazza Municipio, wybudowana na miejscu starorzymskiego forum i zdominowana przez kolumnadę katedry i jej elegancką, omszałą kampanilę. Jest to uroczy kościółek z piękną mozaikową posadzką i wykładaną mozaikami amboną. We wnętrzu można również znaleźć fragmenty rzymskiej świątyni, na miejscu której katedra została wybudowana. Przy placu jest również niewielkie Museo Archaeologico (V-IX wt.-sb. 9.00-13.00 i 17.00-19.00, nd. 9.00-13.00; pozostała część roku pn.-sb. 8.00-14.00; wstęp wolny) z lokalnymi znaleziskami greckimi i rzymskimi, łącznie z dobrze zachowanym posągiem Zeusa według modelu hellenistycznego.

Mianem największej atrakcji Terraciny zasłużenie cieszy się Świątynia Jowisza Anxurusa, która wieńczy wzgórze nad miastem. Idzie się schodami w górę z Piazza Municipio na via Anxur, od której po 200 m odchodzi kręta droga na szczyt (40 minut); można też po 100 m za strzałką do świątyni skręcić w prawo i wspiąć się skalistą ścieżką, co trwa o połowę krócej. Na szczycie jest bar z nieregularnymi godzinami otwarcia, lecz lepiej polegać na własnym prowiancie. Uważa się, że świątynia pochodzi z I w. p.n.e. i była połączona z Terraciną długimi murami, lecz obecnie pozostał tylko fragment konstrukcji w postaci arkadowego tarasu, z którego rozciąga się oszałamiający widok. Terracina na dole wygląda jak tekturowy model oblany po obu stronach wodami zatoki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *