Z Pizy do Florencji

Z Pizy do Florencji

Pociągiem jedzie się z Pizy do Florencji zaledwie godzinę — przyjemna podróż, ale nie ma większego powodu się gdziekolwiek zatrzymywać. Pontedera i Empoli to miasta przede wszystkim przemysłowe; Empoli oferuje dogodne połączenia w kierunku południowym do Sieny (pociągiem lub autobusem) i na północ do Vinci, miejsca urodzin Leonarda. Podróżując samochodem najlepiej skorzystać z autostrady, przez Lukkę, Pistoia i Prato. Bezpośrednia szosa (N67) należy do najwolniejszych dróg we Włoszech, choć liczne objazdy są atrakcyjne krajobrazowo.

Certosa di Pisa

Certosa di Pisa (12 km na wschód od Pizy) to XIV-wieczny klasztor u stóp Monte Pisano, koło miejscowości CALCI. Można go zwiedzić z przewodnikiem (V-IX wt.-pt. 9.00-19.00, nd. 9.00-16.00; XI-IV wt.-pt. i nd. 9.00-16.00; 2000 L), i po mniej więcej godzinie ma się niezłe wyobrażenie o związkach budowli z życiem tego surowego zakonu. Mnisi mogli ze sobą rozmawiać, a nawet patrzeć na siebie, tylko w niedziele; każdy miał swą własną małą kaplicę, a posiłki podawano przez okienka, aby zminimalizować możliwość kontaktu twarzą w twarz.

San Miniato

SAN MINIATO leży mniej więcej w tej samej odległości od Pizy i od Florencji, co w połączeniu z usytuowaniem na wzgórzu czyniło z zamku jedną z najważniejszych strategicznie twierdz w średniowieczu. W pogodne dni widać stąd ponoć wybrzeże na zachodzie i Fiesole na wschodzie.

Widoki są główną atrakcją San Miniato Alto, ale stare Górne Miasto chlubi się także elegancją swych placów: Piazza della Repubblica, z XVII-wiecznymi sgraffiti i (odrestaurowanymi) XIV-wiecznymi sklepami, oraz Prato del Duomo, ze starą dzwonnicą i pałacem w stylu lombardzkim. Sama katedra jest z zewnątrz romańska, z domieszkami innych stylów, i ma barokowe wnętrze w miłej dla oka, choć przeładowanej wersji. Najpiękniejszą spośród świątyń jest kościół św. Dominika (San Domenico), z nagrobkiem zaprojektowanym przez Donatella i wyrzeźbionym przez Bernardo Rosselino.

Autobus ze stacji kolejowej San Miniato lub z Pontedera wysadzi cię koło katedry (niektóre zatrzymują się tylko w Dolnym Mieście — kawał drogi). Stąd już niedaleko piechotą do osławionej widokowej Rocca (twierdzy) Fryderyka II, zrekonstruowanej po zniszczeniach ostatniej wojny i mieszczącej obecnie bardzo drogą restaurację.

Empoli i Vinci

EMPOLI jest ośrodkiem produkcji szkła, a zarazem ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Co najmniej niż raz na godzinę jeżdżą stąd autobusy i pociągi do Florencji (35 min) i Sieny oraz autobusy (40 min) do Vinci. Autobusy do Vinci są obsługiwane przez COPIT i odjeżdżają sprzed Bar Azzuro (gdzie kupuje się również bilety), po drugiej stronie placu od stanowisk autobusów Piza/Florencja firmy Lazzi. Chcąc się szybko rozejrzeć po mieście, najlepiej iść na centralną Piazza degli Uberti, gdzie znajduje się kolegiata, z dolną częścią romańską, a górną zrekonstruowaną w XIX w. Przylega do niej Museo Collegiata (wt.-nd. 10.00-12.00), z dobrymi zbiorami renesansowej rzeźby i malarstwa (Masolino, Botticini, Bemardo Rossellino).

Położone o 11 km na północ VINCI otulają piękne wzgórza i gaje oliwne. Sama miejscowość jest raczej nieciekawa, lecz zachował się XIII-wieczny zamek, w którym zorganizowano Museo Vinciana (codz. 9.30-12.00 i 14.30-18.00; 3000 L). Nie ma tam ani jednego dzieła ani pamiątki po mistrzu, ale rekompensuje to pomysłowa wystawą modeli — czołgów, działka wodnego, machin latających, przekładni, wszelkiego rodzaju kołowrotów — skonstruowanych według projektów Leonarda. Rzeczywiste miejsce urodzin Leonarda (wstęp wolny) znajduje się dalej wśród wzgórz, w wiosce ANCHIATA — piękny spacer pośród makowych pól.

Z Vinci można zrobić pętlę na północ do Pistoia wzdłuż malowniczej drogi. Autobusy z Empoli przejeżdżają przez tę miejscowość trzy razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *