Piza – Hotele Restauracje

Inne części miasta

Z dala od Campo dei Miracoli ma Piza zupełnie odmienny charakter, gdyż turyści giną w masie studentów nadal doskonałego uniwersytetu. Są tu spokojne miejsca, nocą trochę eteryczne, pełne chaotycznych skwerów i arkadowych ulic, z grupką romańskich kościołów oraz kilkoma pięknymi pałacami wzdłuż nabrzeża Arno.

Pierwszym przystankiem po wyjściu z Campo jest oczywiście Piazza dei Cavalieri, wielki plac, który otwiera się niespodziewanie u wylotu wąskich uliczek. Był to główny plac średniowiecznej Pizy, dopóki Vasari nie przebudował go na siedzibę Rycerzy Św. Stefana — zakonu krzyżowców pod patronatem Cosima I. Ich pałac, łukowaty Palazzo dei Cavalieri, pokryty jest sgraffiti i zwieńczony popiersiami Medyceuszów. Naprzeciw stoi pomnik Cosima oraz kościół zakonny Św. Stefana, zaprojektowany prez Vasariego i mieszczący sztandary zdobyte na niewiernych. Po drugiej stronie placu jest przebudowany w stylu renesansowym Palazzo dell’Orologio, z podcieniami i wieżą zegarową. Był to średniowieczny pałac, w którego wieży, członkowie miejscowego rodu Ugolino, zostali zagłodzeni na śmierć w 1208 r. — zdarzenie opisane w Piekle Dantego i Wieży głodu Shelleya.

Idąc via Dini wzdłuż Arno dochodzi się do arkadowej Borgo Stretto. Na prawo od niej odbywa się targ miejski przed południem w dni powszednie i cały dzień w soboty. Stoiska owocowo-warzywne, rybne, mięsne i odzieżowe tłoczą się w uliczkach wokół Piazza Vettovaglie. Za Kościołem Św. Michała (z piękną pizańsko-romańską fasadą) Borgo wychodzi na Piazza Garibaldi nad rzeką i łączy się z Ponte di Menzo. Za mostem w lewo biegnie Lungarno Galilei, mijając Palazzo Lanfranchi. Pałac ten w latach 1821-22 wynajmował Byron, a obecnie mieści się tu szkoła. Dalej dochodzi się do zrujnowanego Palazzo Scotii, gdzie w tym samym czasie mieszkał Shelley.

Zaraz za rzeką jest Museo Nationale di San Mateo (wt.-sb. 8.30-19.30, nd. 8.30-13.30; 3000 L), mieszczące się w XII-wiecznym klasztorze. Zbiory są obecnie reorganizowane, ale jeśli będą otwarte odpowiednie sale, to należy zobaczyć XIV-wieczne obrazy tablicowe pędzla Maestro di San Torpe, poliptyk Simona” Martiniego i tablicę San Paolo Massacia. W muzeum zgromadzono też antyczne zbroje i drewniane tarcze (oznaczone herbami dzielnic miasta) wykorzystywane w dorocznym widowisku Gioco del Ponte.

Przy lungarni na zachód od Ponte di Mezzo znajdują się dalsze pałace, a na południowym brzegu wznosi się piękna, ozdobiona wieżyczkami kaplica Santa Maria della Spina. Wybudował ją w 1323 r. pewien kupiec, który nabył jeden z cierni (spine) z korony Chrystusa. Pierwotnie kaplica znajdowała się bliżej rzeki, lecz w 1871 r. została przeniesiona z obawy przed powodzią.

Szczegóły praktyczne

Ludzie przyjeżdżają tu na ogół na jednodniową wycieczkę lub zostają tylko na jedną noc, więc z zakwaterowaniem nie ma problemów. Ważne jednak, aby wcześniej zadzwonić lub przyjechać o wczesnej porze. Plan miasta oraz wykaz hoteli w mieście i prowincji można dostać w jednym z biur turystycznych: na lewo po wyjściu z dworca lub koło Camposanto (oba czynne pn.-sob. 8.30-13.00 i 15.00-18.00; w lecie dodatkowo nd. 10.00-15.00).

Biura wymiany walut znajdują się na dworcu, na lotnisku i w środku rzędu stoisk na Campo dei Miracoli. Na dworcu jest także czynne całą dobę biuro telefoniczne i przechowalnia bagażu, natomiast poczta główna mieści się sto metrów dalej na Piazza Vittorio Emanuele.

Hotele i kempingi

Najatrakcyjniejsze tanie hotele w Pizie są zlokalizowane wokół Campo dei Miracoli. Pierwszeństwo zdecydowanie należy się eleganckiemu, staremu Albergo Gronchi, zaraz na wschód od Campo, na Piazza Arcivescovado (•050/23626); dwójki 34000 L. Inne pobliskie hotele to Locanda Galileo, via Santa Maria (•05040621), Hotel Giardino, za restauracją samoobsługową na via Cammeo, koło Porta Nova (• 050/562101) oraz Pensione Hehetia, via Don G. Boschi 31, w bok od Piazza Arcivescovado (•050/41232). Dwójki odpowiednio od 25 000 L, 30 000 L i 25 000 L. Jest również parę hoteli — podczas roku akademickiego zwykle zajętych przez studentów — wokół Piazza Dante w centrum miasta: Pensione Rinascente przy via del Casteletto 28 (•050/502436) i Locanda Serena przy via D. Cavalca 45 (•050/24491); w obu dwójki po 18000-25000 L. Jeśli wszystkie będą pełne, trzeba pogodzić się z koniecznością noclegu w okolicy dworca. Hotele są tu bardzo przeciętne, lecz liczne. Do najlepszych należy Albergo Milano, via Mascagni 14, koło Piazza della Stazione (•050/23162), dwójki od 34000 L. Dobrą alternatywę tylko dla kobiet stanowi Casa della Giornne, pięć minut piechotą od dworca (pierwsza w prawo), via Corridoni 31 (•050/22732), 15000 L od osoby.

Kemping, Campeggio Torre Pendente (•050/561704) znajduje się o kilometr na zachód od Campo dei Miracoli przy viale delle Cascine 86 (strzałki z Piazza Manin). Jest to duże, dobrze utrzymane pole biwakowe, z pralnią, barem, restauracją i sklepem; 5000 L od osoby, 5000 L od namiotu i 5000 L od samochodu. Najbliższe schronisko młodzieżowe znajduje się 15 km za miastem na wybrzeżu w Tirrenii (Ostello San Francesco, Calambrone; •050/37442), dojazd autobusem nr 7 z dworca.

Restauracje

W restauracjach koło Krzywej Wieży ceny są wygórowane, więc idź kilka przecznic na południe, w okolicę Piazza Cavalieri i Piazza Dante, gdzie lokale oferują głównie miejscową kuchnię, a ceny często uwzględniają stan studenckiej kieszeni. Do najpopularniejszych należy Trattoria Stelio, Piazza Dante 11 (zamkn. sb. wieczorem i nd.), z posiłkami po ok. 15 000 L i imponującymi, dużo tańszymi pizzami. Na Piazza Dante 1 jest tania pizzeria bez nazwy, a w kierunku zachodnim dobra tavola calda o nazwie Scarpellini Cassio, Piazza Cavalotti 14 (zamkn. śr.).

W tym samym rejonie, w budynku uniwersyteckim na via Martiri, koło Piazza Cavalieri, mieści się stołówka studencka (poł. IX—poł. VII; pn.-pt. 12.00-14.30 i 19.00-21.00; sb. i nd. 12.00-14.30). Posiłki od 8000 L.

Festiwale i imprezy

Wielkim tradycyjnym wydarzeniem jest Gioco del Ponte w dniu 27 czerwca, kiedy drużyny z północnego i południowego brzgu rzeki potykają się w serii starć, przepychając siedmiotonowy wóz po Ponte di Mezzo. Zawody odbywają się od czasów Medyceuszów i nadal nosi się średniowieczne stroje. Inne imprezy — koncerty, regaty, wydarzenia artystyczne — odbywają się w tym samym okresie, więc przez większą część miesiąca panuje w mieście atmosfera festynu. Wszędzie widać sztandary, plakaty i rysunki na trotuarze.

Z regularnych imprez warto iść na któryś z koncertów w Teatro Comunale Yerdi, via Palestro oraz na bardziej awangardowe spektakle (czy nawet koncert rockowy) w byłym kościele przy końcu via San Zeno. Jest w mieście również dynamiczne kino artystyczne, Cinema Nuove, na Piazza Stazione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *