Wybrzeże i góry: od Viareggio do Carrary

Wybrzeże i góry: od Viareggio do Carrary

Riviera della Versilia, wybrzeże pomiędzy Viareggio a Carrarą, to prawie nieprzerwany ciąg kąpielisk, bez wyjątku niezbyt atrakcyjnych. Powinno być inaczej, ze względu na piękne tło dwutysięcznych Alpi Apuane, lecz plaże dzielą nadbrzeżną równinę z linią kolejową, autostradą i zatłoczonymi miejskimi drogami: zanieczyszczona jest również woda.

W drodze przez ten region do bardziej atrakcyjnej Ligurii można się zatrzymać w Viareggio, gdzie jest trochę imprez i plaż, a w Torre del Lago odbywa się festiwal operowy. Poza tym wszystkie większe atrakcje znajdują się w głębi lądu, zwłaszcza szlaki alpejskie ponad ośrodkami wydobycia marmuru Massa i Carrara.

Viareggio i Torre del Lago

VIAREGGIO to Biarritz Riviery della Versilia: wielkie i niegdyś eleganckie XIX-wieczne kąpielisko, które nastawione jest na dostatnią klientelę. Ma swoje atrakcje, jak na przykład stosunkowo burzliwe życie nocne (w tym koncerty znanych wykonawców) i kilka schludnych budynków w stylu dekoracyjnym przy nabrzeżnej Passeggiata Margherita. Ale plaże są sprywatyzowane i drogie, a w sezonie, i nie tylko, hotele z reguły nie mają miejsc — a te, które mają, często żądają wykupienia pensione completa. Jedyny okres, kiedy warto tu przyjechać w konkretnym celu, to carnevale (22 1-7II), jeden z najbarwniejszych we Włoszech. Co niedzielę odbywa się zdumiewająca parada carri — olbrzymich, pływających, ozdobnych wizerunków polityków i sław z papier-mache. Poza okresem karnawału są wystawiane w Han-gar-Camevale u szczytu via Marco Polo (10.30-12.00 i 16.30-19.00; wstęp wolny). Są one jak najbardziej formą sztuki (najlepsi projektanci carri cieszą się dużą sławą), są bardzo pomysłowe i przezabawne.

Przyjechawszy na dworzec kolejowy, 600 m od brzegu morza, można zabrać plan miasta z biura informacji. Autobusy (Lazzi, CAT, i CLAP) zatrzymują się bliżej centrum, koło Giardini d’Azeglio; do biura EPT przy viale Carducci 10 (8.30-12.00) idzie się stąd w prawo wzdłuż wybrzeża przez Piazza Mazzini. Najwięcej tanich hoteli znajduje się przy via Carducci oraz via Leonardo da Vinci i via Vespucci (które biegną z okolicy dworca na wybrzeże). Rowery można wypożyczyć w długim parku miejskim, Pineta di Ponte.

Rowerem (lub własnym transportem) można się udać na publiczne plaże za terenem portowym na południe wzdłuż zadrzewionej drogi do MARINA DI TORRE DEL LAGO. Dalsze odcinki piaszczyste są niezagospodarowane, natomiast w głębi lądu, koło jeziora Massaciuccoli jest Villa Puccini (latem 9.00-12.00 i 15.00-19.00; zimą do 17.30). W samym mieście TORRE DEL LAGO PUCCINI podczas letniego Festival Pucciniano w odkrytym teatrze wystawianee są opery mistrza. Wokół miasta i jeziora jest wiele kempingów.

Na północ do Massy i Carrary

Po drodze z Viareggio do Carrary niewiele skłania do zatrzymania się. Wybrzeże jest nieprzerwanie zagospodarowane, a najpiękniejeze plaże są przy maleńkiej zatoczce koło FORTE DEI MARMI, najbardziej ekskluzywnego kąpieliska wybrzeża Versilia.

MASSA wraz z portem MARINA DI MASSA tworzą w zasadzie jedną miejscowość wypoczynkową. Przyjeżdżają tu głównie włoskie rodziny. Kąpielisko nie jest zbyt atrakcyjne, ma pokryte wodorostami plaże, a płycizna sięga daleko w morze. Pożyteczne może być jednak schronisko młodzieżowe w Massa, Ostello Apuano (0585/240288). Znajduje się ono dokładnie rzecz biorąc w Localita Partaccia, przy viale delle Pinete 89; najprostszy dojazd ze stacji kolejowej Carrara-Avenza (3 km autobusem w kierunku Marina di Massa); przylega do niego bezpłatna plaża.

Również CARRARA ma odcinek plaży, MARINA DI CARRARA, która służy jako port załadunkowy wydobywanego tu w dużych ilościach marmuru. Handel marmurem trwa od czasów rzymskich, a rozwinął się na dużą skalę odkąd Michał Anioł znalazł tu blok kamienia na nagrobek papieża Juliusza II. Otwory kamieniołomów widać w zboczu góry ponad miastem. Handel tym surowcem dominuje w gospodarce Carrary. Romańsko-gotycka katedra pełna jest marmurowych posągów, są one także w Museo del Marmo (codz. V i VII-IX 10.00-13.00 i 15.30-18.30; VI 17.00-20.00), gdzie zorganizowano ciekawe wystawy na temat historii wydobycia kamienia i rzeźby w Carrarze. Najciekawszy pokaz współczesnego marmuru kararskiego odbywa się jednak podczas dorocznego programuu Scolpire alPAperto (kon. VI-pocz. X), gdy miejscowa gmina zaprasza rzeźbiarzy z różnych krajów i udostępnia im marmur do rzeźbienia na Piazza Alberica.

Aby lepiej się przyjrzeć kamieniołomom, można jechać autobusem (co godzinę z via Minzoni) w kierunku COLLONICA, dwadzieścia minut krętą górską drogą. Poproś kierowcę o wysadzenie tuż przed tą miejscowością w Cava, olbrzymiej niecce marmurowej, której dno i brzegi zostały wycięte pod kątem prostym za pomocą pił.

Nawet bez pokładów marmuru Carrara byłaby sympatycznym miejscem na przystanek — nieskomercjonalizowana, stanowi wytchnienie po zatłoczonym turystami wybrzeżu. W poniedziałki odbywa się targ, jest wiele sklepów spożywczych, kilka barów i pizzerii. Większość noclegów znajduje się w Marina di Carrara, lecz zaraz na północ od Piazza Alberica przy via Apuana mieści się dobry dwugwiazdkowy pensjonat, Albergo da Roberto (0585/54033).

Spacery w Alpi Apuani

Alpi Apuani pokryte zostały siecią oznaczonych na mapie szlaków turystycznych. Są to prawdziwe góry, mimo stosunkowo niewielkiej wysokości i bliskich odległości — nigdy nie jest się daleko od drogi, rifugio lub hotelu; można chodzić nawet w adidasach. W EPT w Carrarze (Piazza II Giugno 14) zaopatrzysz się w dwie broszury: niezorientowaną „mapę” ze szlakami, schroniskami, drogami i rzekami, i drugą, zawierającą „trasy zwiedzania dla turystów”, z których pół tuzina z tyłu to szlaki piesze. Większość wypraw zajmuje dwie do trzech godzin. Najbliższe Carrary schronisko (Rifugio Carrara; 0585/72232) i skrzyżowanie szlaków znajduje się w CAMPO CECINA, lecz trzeba tam dojechać autostopem — autobusy kursują tylko w niedziele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *