Lukka – San Frediano, Muzeum Guinigi

Na północ do San Frediano i Anfiteatro

Na północ od San Michele via Fililungo biegnie przez najbogatszą dzielnicę handlową Lukki, obok Torre delle Oro (miejskiej wieży zegarowej), pięknej Caffe di Simo (nr 58) i przecina szachownicę uliczek wychodząych na Piazza San Frediano, gdzie czasem odbywa się targ kwiatowy.

Bazylika San Frediano jest również romańska—lecz jej fasada różni się od fasad San Michele i katedry. Zamiast wielopoziomowych loggii zdobi je błyskotliwa

XIII-wieczna mozaika ukazująca Chrystusa na majestacie, z apostołami zebranymi u dołu. Wnętrze spełnia oczekiwania wzbudzone przez fasadę: halowa bazylika, delikatnie oświetlona, z subtelnie zróżnicowanymi kolumnami i kapitelami zawiera szereg wspaniałych dzieł sztuki. Jednym z nich jest chrzcielnica, rzeźbiona romańskimi scenami ukazującymi Mojżesza, Dobrego Pasterza i Apostołów; zaś z tyłu znajduje się ceramiczne Zwiastowanie Andrei della Robbia. Równie piękne rzeźby gotyckie można podziwiać w ołtarzu Jacopo della Quercia i pawimentowych nagrobkach w kaplicy Trenta (czwartej po prawej). Z kolei w drugiej kaplicy od lewej nawy bocznej można znaleźć najpiękniejsze freski w mieście: XVI-wieczne sceny ilustrujące Przybycie Yolte Santo (patrz „Katedra”), Cuda San Frediano (uratowanie miasta od zalania przez rzekę Serchio) i Żywot św. Augusta pędzla Amico Aspertiniego.

Opodal, przy via degli Asili 33, jest Palazzo Pfanner (IV-IX wt. -nd. 10.00-17.00). Pałac mieści zbiory XVIII — i XIX-wiecznych strojów — tylko dla hobbystów. Jednakże loggia i pełne posągów ogrody są wyśmienite; pięknie wyglądają także z obwałowań.

Warto obejrzeć z murów i bezpośrednio zwiedzić także niezwykłą Piazza Anfiteatro — krąg średniowiecznych budowli, których fundamenty stanowią łuki rzymskiego amfiteatru. Ulice wokół tego placu należą do najstarszych i najbardziej nastrojowych w mieście, z kilkoma sklepami z antykami i zakładami rzemieślniczymi oraz paroma atrakcyjnymi restauracjami.

Na wschód od miasta: Wieża i Muzeum Guinigi

Najdziwniejszy element sylwety miasta stanowi bez wątpienia Casa Guinigi, koło Piazza Anfiteatro w kierunku południowo-wschodnim. Jest to XV-wieczna rezydencja jednego z ważniejszych rodów w Lukce. Ma postać blankowanej wieży zwieńczonej dębami skalnymi, których korzenie przebiły się przez sufit pokoju na najwyższym piętrze. Wieża jest odrestaurowana i rozciągają się z niej jedne z najpiękniejszych widoków na miasto (IV-IX 9.00-19.00; X-III 10.00-17.00; 3000 L).

Santa Maria Forisportam („za murami”) o dwie przecznice na południe wyznacza zasięg miasta rzymskiego i średniowiecznego, zanim wybudowano obecne obwałowania. Kościół posiada kolejną klasycznie lukkańską fasadę — również tutaj niedokończoną. Via del Fosso w kierunku wschodnim, z płytkim kanałem, odcina wschodnią część miasta od reszty. W połowie długości ulicy kanał płynie przez jakiś czas pod ziemią, pod placem kościoła Św. Franciszka, z jego rozetą i uderzającą prostą fasadą. Na dziedzińcu przyległego klasztoru są XIV-wieczne freski. Za kościołem Św. Franciszka po drugiej stronie ulicy jest XV-wieczna Villa Guinigi, wybudowana jako dodatek do siedziby rodu w średniowiecznym starym mieście. Obecnie mieści się tu ważne muzeum sztuki i rzeźby (wt.-nd.; IV-IX 9.00-19.00; X-III 10.00-16.00; 3000 L). Zbiory obejmują dużo pięknych rzeźb romańskich zebranych z terenu miasta i prowincji, jak również kilka niezłych prac mistrza katedry, Mattea Civitali.

Szczegóły praktyczne

Lukka jest doskonałą bazą na zwiedzanie północno-zachodniej Toskanii, gdyż do Pizy, na wybrzeże i do Alpi Apuane jedzie się dość krótko autobusem. Jednak prawie o każdej porze roku są problemy ze znalezieniem noclegu.

Hotele

Kilkanaście jedno-i dwugwiazkowych hoteli w mieście jest często zajętych przez studentów lub mieszkańców, i na ogół trzeba zadzwonić do kilku, zanim znajdzie się jakieś miejsce. Najlepsza strategia to zadzwonić wcześniej — lub iść od razu po przyjeździe — do biura usług noclegowych w Agenzia Civ-Ex przy via Vittorio Veneto 28, odchodzącej od Piazza Napoleone (0583/56741).

Jeśli rozejrzeć się samemu, najtańsze hotele wewnątrz murów to Albergo Cinzia, via della Dogana 9, koło katedry (0583/41323) i Albergo l’Orologio, via San Pierino 7, koło San Paolino (0583/53419); dwójki w obu od 28 000 L. Trochę droższe, z dwójkami od 40000 L, są Albergo Diana, via del Molinetto 11 (*0583/42202) i Hotel Rex na placu dworca kolejowego (0583/47615); z kolei od ok. 50000 L kosztuje dwójka w sympatycznie usytuowanych Albergo di Poggio, via del Poggio (058365421) i Pensione Ilaria, via del Fosso 20 (0583/47558).

Dwa hotele, w których o miejsce nieco łatwiej, znajdują się o dwie przecznice na zachód od Porta Elisa: Albergo Melecchi (0583/950234) i Albergo Stipino (0583/950317), via Romana 37 i 95, dwójki od 35000 L.

Również na zewnątrz murów, w kierunku północnym, jest schronisko młodzieżowe (0583/953686): wyjdź z miasta przez Porta Santa Maria, skręć w prawo na rondzie w viale Batoni, potem w pierwszą w lewo viale Civitali i pierwszą w prawo via del Brennero — schronisko znajdziesz po lewej stronie. Jest czynne od 1 marca do 15 października; recepcja 18.00-23.00; cisza nocna o północy; 8000 L od osoby ze śniadaniem.

Gastronomia i festiwale

Jako ośrodek kulinarny Lukka roi się od delikatesów, a restauracje również są przedniej marki. Najlepsze są jak zwykle diabelnie drogie — II Buca di Sant’Antonio na via della Cervia jest zaliczana do najlepszych w całych Włoszech. A mówiąc trochę bardziej realistycznie, polecamy: Trattoria da Leo, via Tagrimi 1, koło Piazza del Salvatore (zamkn. sb.); Trattoria da Giulio, via San Tommaso 29, obok Palazzo Mansi (zamkn. nd. i pn.); Trattoria da Guido, via Battisti 28 i Ristorante Sergio, via S Croce 44 (zamkn. pn. po południu i wt.). We wszystkich można skomponować pełny posiłek za 12 000-20 000 L. Doskonałą pizzę na wagę można dostać w Pizzeria Castagnacci, Piazza San Michele 25 (zamkn. nd.); na pełny posiłek z pizzą i dobrym piwem idź do Pizzeria Queens (via Cenami 13).

Rozrywka koncentruje się na muzyce klasycznej i tańcu. Latem odbywają się specjalne koncerty i imprezy będące częścią Festival di Marlia (w Villa Reale, 8 km w stronę Pistoia), a we wrześniu centrum uwagi przenosi się z powrotem do miasta z nadejściem Settembre Lucchese. Podczas obu festiwali wystawiana jest przynajmniej jedna opera Pucciniego, we wrześniu w intymnym, czteropoziomowym Teatro Comunale na Piazza del Giglio. Szczegóły w biurze turystycznym. Targ antyków odbywa się w trzeci weekend każdego miesiąca na Piazza San Martino.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *