Siena – Gastronomia, Restauracje

Gastronomia

Restauracje sieneńskie są raczej drogie, zwłaszcza jeśli chce się zjeść na Campo , lecz trzeba powiedzieć, że posiłek na placu jest wart tych dodatkowych kilku tysięcy lirów. Tańszych lokali lepiej poszukać trochę poza centrum, na przykład na zachód w kierunku Santa Maria del Carmine lub na północ ku Porta Camollia. Poniższe rekomendacje ułożone są w porządku rosnących cen:

Mensa Universitaria, via Sant’Agata l (12.00-14.00 i 18.45-21.00; VIII zamkn.). Posiłek w stołówce uniwersyteckiej kosztuje 8000 L, dania ze spaghetti dużo mniej. Jest trochę ukryta, na przedłużeniu via G. Dupre, poniżej San Agostino.

II Barbero. Piazza del Campo 80-81 (12.00-14.30 i 19.00-22.00). Wprawdzie ostrzegaliśmy co do cen na Campo, lecz to jest chlubny wyjątek restauracja samoobsługowa z niskimi jak na ten standard cenami.

Nuova Donzelle. via delle Donzelle 1 (nd. zamkn.). Niezbyt ekscytujący lokal, lecz posiłek w restauracji ulubionego przez plecakowiczów hotelu kosztuje 14000 L. Zaraz na północ Campo.

Carlo e Franca, via di Pantaneto 1216. Bezpretensjonalny lokal w typie kafejki z obfitymi porcjami pizzy i spaghetti po bardzo rozsądnych cenach.

San Marco, via San Marco 48 (zamkn. nd.); Vecchia Osteria, via San Marco 8; La Mantellina, Piano dei Montellini 2 pn. (zamkn.). Trzy lokale z miejscową kuchnią w nieuczęszczanym rejonie miasta za Santa Maria del Carmine. Pełne posiłki od 11 000 L.

Pizzeria Braceria, Piazza del Mercato. Imponujące pizze i wspaniale widoki na miasto i okolicę w kierunku południowym oraz na tyły Palazzo Pubblico.

Trattoria da Dino, via Casato di Sopra 71 (koło Pinakoteki; zamkn. pt.). Pełne posiłki od 17000 L, obejmujące kilka egzotycznych i tradycyjnych specjałów.

AUa Speranza, Piazza II Campo 33-34 (zamkn. śr.). Najlepszy lokal na posiłek pod gdym niebem przy Campo, z dobrym, niezbyt tanim jedzeniem. Pamiętne przeżycie.

Osteria le Logge, via del Porrione 33 (koło Logge del Papa, na wschód od Campo; zamkn. nd.). Bardzo popularna trattoria ze smakowitym jedzeniem, w starej i pięknej farmacia. Doskonale spaghetti i trochę niezwykłych secondi. Około 24000 L za pełny posiłek.

Cane e Gatto, via Pagliaresi 6 (*220751; zamkn. czw.). Może to być droga restauracja, jeśli zdecydować się na pełną ucztę — siedem boskich dań za około 35 000 L plus wino, lecz jakość jest wysoka, a zestaw i ceny można przedyskutować z kelnerem. Jest to sympatyczne miejsce, choć niestety nie posiada drukowanego jadłospisu.

Pizzę na wagę można kupić przy via delle Terme 10 oraz w doskonale zaopatrzonych delikatesach, Pizzicheria Morbidi, przy Banchi di Sotto 27. W prowiant można się również zaopatrzyć w hali targowej na południe od Campo na Piazza del Marcato, a w środy rano odbywa się wielki targ przy La Lizza, poniżej fortecy.

Lody w Sienie kupuje się przy jednym z końców passeggiata — albo w Nannini, przy końcu Banchi di Sopra od strony Piazza Matteotti, lub w Gelateria Artigiani, tuż koło Campo na rogu via di Citta i via dei Pellegrini. Specjalnością sieneńską jest panforte, gęste i pyszne ciasto z orzechów, bakalii i miodu, przypominające kutię; świeże można kupić w etto, a mniej smaczne, zapakowane, w którejkolwiek z pasticcerie przy Banchi di Sopra.

Na drinka najlepiej wstąpić do któregoś z sympatycznych barów znajdujących się w większości contrade — przy via del Porrione, na południowy wschód od Campo, jest ich kilka, podobnie jak przy via Camollia, na północ od Piazza Matteotti. Mecze włoskiej ligi piłkarskiej w niedziele wieczorem obejrzysz w Video Bar przy via del Pantaneto 85, gdzie możesz zasiąść z piwem i pizzą przed wielkim ekranem.

I wreszcie, dla zainteresowanych degustacją włoskich win, w fortecy jest Enoteca. W piwnicy wystawione wszystkie co do jednego gatunki wina produkowane w kraju, a w barze można je zamówić na lampki (wina do 25 000 L za butelkę) lub butelki.

Komunikacja

Ze Sieny najłatwiej wyjechać autobusem. Z dworca przy San Domenico linie Lazzi i Tra-In obsługują połączenia z miejscowościami w całej prowincji — co pół godziny do Poggibonsi (do San Gimignano trzeba kupić bilet z przesiadką) i sześć razy dziennie do Montalcino i Montepulciano. Lazzi ma również linie do Florencji (jedź diretto, co trwa 1 godz; autobusy oznaczone „Via Strove” jadą prawie 3 godz.) oraz regularne kursy do Massa Marittima, Volterra i Rzymu (bilety trzeba kupić z wyprzedzeniem).

Pociągi są mniej wygodne, gdyż poruszają się wolniej, a na dworzec trzeba jechać autobusem (patrz „przyjazd”). Jednakże Siena ma połączenie z linią Florencja-Piza via Empoli, z Grosseto (i stamtąd do Rzymu) na południowym zachodzie; jest też piękna boczna linia na południowy wschód przez Asciano i San Giovanni d’Asso — z małych stacyjek można się wybrać na Monte 0liveto Maggiore.

Jeśli chcesz mieć własny transport na zwiedzanie prowincji wokół Sieny a należy ona do najpiękniejszych w kraju — samochód i skuter można wynająć w Autonoleggi Intercar Eurodrive przy via San Marco 96 (41148).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *