Rzym – Restauracje

Restauracje w Rzymie

Rzymskie specjały kulinarne nie są zbyt apetyczne (flaczki, móżdżek, cielęcina, podroby), lecz pojawiają się nawet w najtańszym jadłospisie. Ceny we wszystkich lokalach za wyjątkiem najbardziej ekskluzywnych są zadziwiająco jednolite: za 20000 L można zjeść pełny posiłek z winem w większości restauracji centralnego Rzymu, a jakość utrzymywana jest na rozsądnym poziomie nawet tam, gdzie roi się od turystów. Sporo dobrych lokali jest w centro storico i absolutnie nie wszędzie obowiązują złodziejskie ceny, natomiast tanich lokali należy szukać przy via Cavour oraz wokół Stazione Termini, choć nie jest to okolica polecana przez kulinarne pisma fachowe. Można też tanio i przyzwoicie zjeść w dzielnicy Borgo wokół Watykanu. Trastevere to tradycyjne skupisko restauracji w Rzymie, dziś nękane plagą turystów, lecz nadal można tam znaleźć dobre i niedrogie lokale.

Rzym centralny

Al Leoncino, via del Leoncino 28. Tania, autentyczna pizzeria, znana prawie wyłącznie tubylcom.

Baffetto, via Govemo Vecchio 114. Maleńka, naprawdę autentyczna pizzeria, która od lat jest już instytucją, choć w dzisiejszych czasach cierpi na zalew turystów. Co dziwne, ceny pozostają niewygórowane, a latem są stoliki na zewnątrz, lecz zawsze czeka się w kolejce. Otwarte 18.00-1.00. Nd. zamkn.

Bibliotechina, via dei Redentoristi, za Largo Argentina. Nie mylić z sąsiednią Bibliotecha. Tania pizza i piwo w sympatycznej atmosferze niemieckiej piwiarni w piwnicy.

Chianti Corsi, via del Gesu 88. Winiarnia w starym stylu, na tyłach kilka stolików. Dobre jedzenie, niskie ceny i miła obsługa zapewniają wieczny tłok. Polecamy na obiady w południe.

Da Mario, Piazza del Coppelle 51. Zwykła dobra restauracja, blisko Panteonu, lecz nieznana większości turystów.

Da Loreto, Corso V. Emanuele. Jedzenie raczej przeciętne, lecz niskie ceny i dobra lokalizacja w centrum. Otwarte w porze obiadowej.

Da Settimo, via delFArancio 50. Wyśmienite i nowatorskie potrawy, które uzasadniają wyższe ceny. Nieformalna atmosfera i mila obsługa, choć da się wyczuć pewien artystowski snobizm. Nd. zamkn.

Filetti di Baccala, Largo dei Librari 88. Jak frytkamia, tyle że bez frytek. Laminatowe blaty, tanie wino i piwo, smażony dorsz po 3000 L. Polecamy. Nd. zamkn.

Grappola d’Oro, Piazza della Cancelleria 80. Lokal dziwnie omijany przez turystyczną stonkę na Campo dei Fiori. Autentyczna kuchnia rzymska i tradycyjna atmosfera trattorii. Opisany w New Yorker jako uosobienie Rzymu. Ceny w górnych rejestrach. Nd. zamkn.

II Corallo, via del Corallo 10. Nowoczesna, sympatyczna restauracja, gdzie schodzi się ożywione, mieszane towarzystwo, a wyborne jedzenie — szczególnie pizze — zdecydowanie wyrasta ponad przeciętność. Modna, a co za tym idzie niezbyt tania, lecz mimo to polecamy. Pn. zamkn.

L’Insalata Ricca, Largo di Chiavari 85. Anglo-amerykańskie towarzystwo w restauracji odznaczającej się nieformalną i trochę niezwykłą atmosferą. Interesujące sałatki (jak sama nazwa wskazuje), trochę dań ze zdrowej żywności i kuchnia wioska po rozsądnych cenach. Śr. zamkn.

Le Coppelle, via delle Coppelle 39. Mała, przytulna i ze smakiem urządzona restauracja za Panteonem. W samym sercu życia nocnego Rzymu, więc bywa tłok.

Romanesca, Piazza di Campo dei Fiori 23. Na Campo, więc schodzi się tu trochę turystów, lecz także przekupniów z targu, więc atmosfera jest na wskroś rzymska. Pn. zamkn. Można też iść do bardziej znanej La Carbonara po drugiej stronie placu, gdzie jest więcej turystów, lecz można usiąść na zewnątrz i zamówić coś z doskonałego wyboru antipasti.

Trattoria, via del Govemo Vecchio 18. Prosta, spokojna, tania i bezpretensjonalna — rzadka enklawa dawnego Rzymu. Nie uświadczysz tu turysty czy rzymskiej złotej młodzieży.

Trattoria da Luigi, Piazza Sforza Cesarini 23. Przyjemna restauracja z fachową obsługą koło Corso V. Emanuele. Dobra na obiady, stoliki na cienistym placu. Pn. zamkn.

Trattoria Polese, Piazza Sforza Cesarini 39. Mniej wyszukana i mniejsza niż Da Luigi po drugiej stronie placu, lecz również posiada stoliki na zewnątrz i rozsądne ceny. Wt. zamkn.

Trastevere

Iyo, via di San Francesco a Ripa 157. Najlepsza pizzeria w Trastevere. Trzeba przyjść wcześnie, aby nie stać w chaotycznej kolejce. Polecamy, choć lokal powoli staje się karykaturalny. Otwarte 18.00-23.00. Pn. zamkn.

La Fraschetta, via di San Francesco di Ripa 134. Spokojniejsza alternatywa dla ho, mniej znana, z dobrymi pizzami i nieprzeciętnymi deserami. Pn. zamkn.

Mario’s, via del Moro 53. Znany i popularny tani lokal, obecnie uczęszczany prawie wyłącznie przez obcokrajowców. Specyficzna atmosfera i bardzo korzystne ceny, ale obsługa potrafi być nieznośnie powolna. Nd. zamkn.

Popi-Popi, via delle Fratte di Trastevere. Dobry i niedrogi lokal, gdzie latem można zjeść na zewnątrz.

Trattoria G. Ficini, via Natale del Grandę 10. Zbyt dużo plastiku, lecz dobre, tanie pizze pieczone w wielkim piecu, w którym pali się drewnem. Kolejna alternatywa dla ho za rogiem.

Trattoria Ił Generale, via del Moro la. Naprzeciw Mario’s i w związku z tym często pusta, lecz jedzenie jest tanie i dobre. Atmosfera rzymska i rozluźniona. Tanie wino Castelli.

Trattoria, Piazza de Renzi 15. Bezpretensjonalna restauracja na spokojnym placu tuż poza rejonem turystycznym. Polecamy.

Wokół Termini

La Diligenza Rossa, via Merulana 271. Tania knajpka pełna tubylców, zażyła atmosfera.

Da Dino, via Rattazzi 16a. Niemal identyczna z L’Archetto, lecz trochę bardziej ekskluzywna (ładniejsze obrusy). Brak specjalnego menu dla turystów, co w tej okolicy jest z reguły pomyślną oznaką.

Dal Matriciana, via Milazzo 8b. Idealna dla plecakowiczów — tylko 100 m od stacji, lecz z dala od harmidru. Bezpretensjonalna atmosfera stołówkowa, warto zajść na piwo i przekąskę. Na tyłach stoliki, gdzie można zamówić coś bardziej konkretnego. Pn. zamkn.

Da Pino, via Catalafima 12. Tani, tradycyjnie rzymski lokal. Jedna z dwóch czy trzech znośnych knajp przy tej ulicy (łącznie z chińską pod nr 29 i dobrą pizzerią-birrerią Da Adomo pod nr 30).

Hosteria Angelo, via Principe Amadeo 104. Wyśmienita atmosfera (co należy w tej okolicy do rzadkości). Ceny poniżej, a jakość potraw powyżej normatywnych. Bodaj najlepszy wybór po tej stronie torów. Śr. zamkn.

Hosteria L’Archetto, via F. Turati 106. Czysta, mała i bezpretensjonalna, z dużym wyborem potraw (w tym pizza), jak również odrobinę tańsza niż inne lokale w okolicy.

Hosteria da Bruno, via Varese 29. Droższa niż przeciętnie w tym rejonie, lecz spokojniejsza, a menu nie jest tłumaczone na angielski, co o czymś świadczy. Dobry wybór dla zakwaterowanych w okolicy. Nd. zamkn.

Hosteria Veneta, dwa budynki od Dal Matriciano, lecz wystrój bardziej na restaurację. Typowe menu.

Pizza Economica, via Tiburtina 44. Restauracja zasługuje na swą nazwę („oszczędna pizza”) i wśród tańszych lokali rzymskich stanowi legendę. Najtańsza pizza w mieście.

Pizzeria-Steak House, via Montebello 77. Nazwa brzmi trochę złowieszczo, ale nie ma się czego obawiać. Czyste, białe wnętrze z kwiatami na stołach. Przejrzysty jadłospis z wyborem czterech „zestawów turystycznych”, nad którymi warto się zastanowić. Oprócz zestawów warto zamówić pizzę. Nd. zamkn.

Inne dzielnice

Federico, via di Portacastello 12. Bardzo niskie ceny, bardzo blisko do Placu św. Piotra.

II Cantinone, Piazza Testaccio. Restauracja typowa dla dzielnicy Testacciogwamo i tanio, wyśmienite jedzenie. Autobus nr 27 i tramwaj nr 30.

II Pozzetto, Borgo Pio 168. Talerz spaghetti za mniej więcej 5000 L, o rzut kamieniem od i Watykanu i Placu św. Piotra. Przy Borgo Pio jest szpaler innych dość niedrogich restauracji, z których nie wszystkie są nastawione na turystów.

Trattoria/Pizzeria, via Michele di Lando 32. Tuż koło Piazza Bologna, daleko od centrum, lecz warto podjąć wysiłek ze względu na niedrogie pizze i ciepłą, familijną atmosferę. Latem stoliki na zewnątrz. Autobus nr 65.

Restauracje z obcą kuchnią

Centro Macrobiotico Italiano, via delle Vite 14. Typowe dania wegetariańskie, składka członkowska 5000 L. Po uiszczeniu opłaty już tanio, atmosfera trochę bezduszna. Dni powszednie 10.00-19.30.

Dragon Garden, via del Boschetto 41. Prowadzona przez małżeństwo włosko-chińskie restauracja chińska z bodaj najkorzystniejszymi cenami w mieście. Powolna obsługa, lecz warto uzbroić się w cierpliwość. Wt. zamkn.

Hosteria Africa, via Gaeta 28. Być może najciekawsze potrawy w mieście i pierwsza oznaka kulinarna nowo przybyłej mniejszości etiopskiej i somalijskiej.

Lotus, via Vespasiano 25. Z dala od utartych szlaków, supertania restauracja z kuchnią ze Sri Lanki.

Margutta, via Margutta 119. Urządzona z wielkim smakiem, ekskluzywna restauracja wegetariańska, obfite porcje po przyzwoitych cenach. Polecamy, mimo nieco napuszonej atmosfery. Nd. zamkn.

Namaskar, via della Penitenza 7. Przez wiele lat była to jedyna restauracja indyjska we Włoszech, toteż wcale nie jest tania. Obowiązuje rezerwacja stolików (• 6547053). Nd. zamkn.

La Pasta Vitale, Vicolo del Bologna 9. Śmiesznie tania restauracja wegetariańska, choć nuda bywa czasami niezjadliwa. Również sklep ze zdrową żywnością oraz punkt informacyjny i miejsce spotkań Zielonych (•5817404).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *