Rzym – Dyskoteki i kluby

Rzymskie życie nocne nadal zachowało pretensjonalny blichtr wykpiony przez Felliniego w Dolce Vita. Strój wieczorowy jest czymś powszednim, a ceny wyższe niż w innych stolicach europejskich. Jednakże latem jest dużo spokojniej, niż można by oczekiwać, gdyż w lipcu i sierpniu odbywa się tradycyjny eksodus ze wszystkich miast we Włoszech, toteż bary jazzowe i kluby latynoamerykańskie stoją otworem. Mniej odciążone są latem koncerty.

Większość muzyków rockowych i popowych z nazwiskami występuje w Rzymie (często w namiotach rozsianych po całym mieście), natomiast dla miłośników muzyki klasycznej, teatru i filmu organizowana jest uczta w postaci letnich festiwali L’Estate Romana i L’Estate Tiberina, choć nie licząc muzyki konieczna jest oczywiście znajomość włoskiego.

Informacja i bilety

Najlepsze informacje co? gdzie? kiedy? można znaleźć w Trovaroma, darmowym dodatku do sobotniego wydania La Repubblica. Program jest w języku włoskim, ale łatwo się w tym wszystkim zorientować.

Warto również zerknąć na kolumny poświęcone sztuce w głównych dziennikach rzymskich La Repubblica i IIMessagero. Jedyne informatory kulturalne po angielsku to dwutygodnik Wanted in Rome (za darmo w biurze EPT), o bardzo ograniczonym zakresie informacji, oraz bardziej wyczerpujący This Week in Rome (4000 L; do nabycia co miesiąc w kioskach z gazetami), odznaczający się jednak nieciekawym sposobem prezentacji.

Zakup biletów należy rozpocząć od biura Orbis przy Piazza Esąuilino 37 (•4751403), choć kasy można znaleźć również w następujących sklepach i barach: Babilonia (via del Corso 85), Rinascita (via delle Botteghe Oscure 1) i Yenice LA (via del Boscheto 132).

Dyskoteki i kluby

Rzymskie dyskoteki i kluby stanowią całą gamę tego typu instytucji. Są to olbrzymie, błyszczące sale ze wspaniałą aparaturą świetlną i sprzętem nagłaśniającym, pospolitą muzyką taneczną i klientelą w krzykliwych ciuchach i makijażu, gdzie warto iść, jeśli cię stać i chcesz po prostu potańczyć (jak również przyjrzeć się sporemu odsetkowi ludności Rzymu, dla którego jest to podstawowa rozrywka w sobotnie wieczory). Są też jednak bardziej eksluzywne bary z muzyką oraz mniej wystrzałowe dyskoteki z ciekawszymi nagraniami i oszczędniejszą, młodą klientelą. Jest też niewielka grupa klubów przeznaczonych specjalnie dla homoseksualistów i lesbijek. Wszystkie są z reguły czynne od późnego wieczora do rana, a wysokie opłaty sięgają 30000 L w bardziej ekskluzywnych lokalach.

Kluby

Acropolis, via Luciana 52 ( 870504). Typowa dyskoteka dla dość młodej klienteli. Restauracja i bar w ogrodzie, gdzie latem jest bardzo sympatycznie. Pn. zamkn. Otwarte od 22.00 do świtu.

Black Out, via Satumia 18 (•7596791). Jeden z lepszych tanich klubów, czasami muzyka na żywo, dziwaczne wystawy i pokazy mody alternatywnej. Pojawiają się czasem dyskdżokeje z jednej z bardziej awangardowych stacji radiowych w mieście, Cittauno.

Gilda, via Mario de’Fiori 97 (» 6784838). Obecnie najmodniejszy klub w mieście — szpanerski wystrój, pojawiają się pomniejsze (i przyszłe) rzymskie znakomitości.

Hysteria, via Giovanelli 3 (•» 864587). Po otwarciu w 1983 r. cieszyła się na krótko sławą najbardziej ekstrawaganckiej dyskoteki w mieście. Obecnie trochę zmurszała, lecz nadal popularna. Muzyka skłania się ku funky i soul. Pt.-sb. od 23.00 do późna.

Piper, via Tagliamento 9 (»854459). Jedna z najstarszych dyskotek w Rzymie, z muzyką na żywo, wideo i rozmaitymi atrakcjami. Pn.zamkn.

Le Stelle, via Beccaria 22 (•3611240). Wyrasta na najmodniejszy lokal wśród modnego towarzystwa. Nowinki muzyczne.

Kluby lesbijskie i homoseksualne

Angelo Azzuro, via Cardinale Merry del Val (»5800472). Klub homoseksualny o swobodnej atmosferze, z muzyką, małymi salkami i dyskretnym oświetleniem. Młode, radosne, intelektualizujące towarzystwo. Pn.zamkn.

Easy Going, via della Purificazione 9 (*4745578). Agresywnie homoseksualna dyskoteka, z dużą domieszką transwestytów. Pn.-pt. wstęp wolny. W drzwiach policja płciowa. Nd.zamkn.

Hanger, via in Selci 69 (*461397). Pupulamy bar z wideo koło kościoła Santa Maria Maggiore. Wt.zamkn.

L’Alibi, via Monte Testaccio 44 (w 5782343). Klub przede wszystkim, ale nie wyłącznie męski, należący do najlepszych lokali homoseksualnych w Rzymie. W piwnicy na dole dyskoteka, na górze bar pod gołym niebiem. Pn.zamkn.

St James, via Campania 37a (»493706). Konserwatywny, z długą tradycją — obowiązkowa marynarka i krawat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *