Rzym – Bary, Gelaterie (lodziarnie) i Pasticcerie

Rzym – Gastronomia

Rzymianie nie piją zbyt wiele, przynajmniej nie robią tego publicznie. Natomiast wobec stosunkowo ubogiego życia nocnego, w mieście popularną rozrywkę stanowi chodzenie do lokali. Przeważają restauracje włoskie, lecz podajemy również kilka lokali z obcą kuchnią, które ostatnio stają coraz modniejsze (zwłaszcza kuchnia chińska).

Podajemy również garść adresów, gdzie można coś przekąsić (choć większość barów podaje panini i tramezzini), jak również najlepsze gelaterie (lodziarnie) i pasticcerie, wraz z wykazem lokali czynnych do późna w nocy. Barów i klubów nocnych dla homoseksualistów szukać pod Życie nocne.

Bary

Bar można w Rzymie znaleźć na każdym rogu, ale w całych Włoszech są to doskonałe lokale za dnia, lecz nie chciałoby się tam spędzić wieczoru. Aby ominąć kwestie pozwolenia na wyszynk, wiele barów czynnych wieczorem funkcjonuje jako prywatne kluby (zwykle zwane centri culturali), co oznacza, że trzeba zapłacić składkę członkowską (zwłaszcza tam, gdzie jest muzyka na żywo), choć przy jednorazowych wizytach czasem można wejść bez wszelkich formalności.

Wiele barów to drogie i ekskluzywne lokale, gdzie ludzie przychodzą obnosić się ze swym bogactwem. Mają tę zaletę, że są czynne bardzo długo — latem do 4.00 rano. Ceny są z reguły horrendalne — od 6000 L za średnie (0.51) piwo; więcej za cokolwiek bardziej wymyślnego. Jedyne tańsze lokale to rzadkie birrerie (piwiarnie) oraz winiarnie ze swobodniejszą atmosferą i rozsądnymi cenami.

Rzym centralny

Caffe Greco, via Condotii 86. Założona w 1742 r., uczęszczali tu m.in. Casanova, Byron, Goethe i Stendhal. Dziś jest to lokal dla turystów nie odznaczający się nadmierną czystością ani jakością. Wartość jedynie antykwaryczna.

Bar della Pace, via della Pace 5. Tuż koło Piazza Navona, najpopularniejszy bar letni, ze stolikami na zewnątrz, okupowanymi przez świadome swej urody piękności. Spokojniej (choć równie drogo) jest za dnia, kiedy to można podziwiać XIX-wieczne wnętrze: marmury, lustra, mahoń i palmy.

CamiUoni, Piazza Sant’Eustachio 54. Jeden z trzech czy czterech barów utrzymujących, że podaje się tam najlepszą kawę w Rzymie (inny to Eustacchio po drugiej stronie ulicy). Tłok do późnych godzin, lecz poza tym nic szczególnego. Kilka stolików na cichym, lecz nie odznaczającym się specjalną urodą placu.

Cul de Sac, Piazza del Pasquino 73. Winiarnia składająca się z dwóch wąskich, zawsze zapchanych sal z interesującą atmosferą. Wina ze wszystkich regionów Wioch po zaskakująco niskich cenach oraz dobre przekąski podawane z zabytkowego marmurowego kontuaru od frontu. Otwarte w porze obiadowej i od 20.00 do północy.

Del Fico, Piazza del Fico. Typowy bar, lecz tańszy i mniej snobistyczny niż Bar della Pace za rogiem. Ze stolików na zewnątrz można obserwować życie ulicy.

Enoteca Piccolo, via del Govemo Vecchio 75. Intymna winiarnia przy świecach z tuzinem gatunków win serwowanych na szklanki i większą liczbą butelkowanych. Otwarte 17.00-2.00, wt. zamkn.

The Fox, via Monterone 19. Mata, pijacka piwiarnia za Largo Argentina, we wtorkowy wieczór „możesz pić, ile dusza zapragnie” za 10000 L. Trochę ekspatriantów i głośna szafa grająca. Czynne 21.00-2.00, pn. zamkn.

Gelocremeria, via della Pigna 58. Spokojny, niewyszukany bar z wystrojem z lat 50-tych. Dogodny na odpoczynek za dnia, w przeciwieństwie do okolicznych lokali w pobliżu Panteonu ze złodziejskimi cenami.

La Tazza d’Oro, via degli Orfani. Tuż przy Piazza del Pantheon. Lokal obskurny, lecz według powszechnej opinii najlepsza kawa w Rzymie.

Trasteyere

Bar della Malva, Piazza della Malva 14. Bar dzienny i nocny dla co bardziej podejrzanych typów z Trastevere. Przy wystawianych latem na zewnątrz stolikach zwykle pełno zagranicznych studentów. Z tyłu sala z telewizorem i automatami do gry.

Bar San Calisto, Piazza di San Callisto 4. Pospolity bar koło Piazza Santa Maria. Schodzą się tu różnego autoramentu osoby lubiące wieczorem wypić. Latem stoliki na zewnątrz i zadymiona sala boczna pełna wiekowych karciarzy z psami. Nd. zamkn.

La Scala, Piazza della Scala. Najpopularniejsza piwiarnia w Trastevere — duża, ożywiona i zatłoczona. Barowe menu, tanie piwo i czasem muzyka (okropna). Śr. zamkn. Wart polecenia.

Melvyn’s, via della Politeama 8. Wielki, hałaśliwy i trochę obskurny bar, gdzie wiara schodzi się, by oglądać wideo i słuchać muzyki na żywo. Niezłe miejsce na rozpoczęcie wieczoru, lecz później robi się trochę mniej bezpiecznie. Otwarte 21.00-3.00.

Pub-Birreria, Vicolo del Cinque 3 la. Zgodnie z nazwą jest to bezpretensjonalna piwiarnia ze skąpym menu barowym, gdzie warto zajść choćby tylko ze względu na plafony.

Traste, via della Lungheretta 76. Ulubione miejsce spotkań młodego kulturalnego towarzystwa z Trastevere. Atrakcją są raczej rzadkie gatunki herbaty niż napoje wyskokowe. Dobre miejsce, by coś przekąsić bez zbytnich ceregieli. Otwarte 17.00-23.00.

Koloseum i okolice

Druid’s, via San Martino ai Monti 28. Sympatyczny irlandzki pub z autentyczną irlandzką atmosferą (i właścicielami). Klientela złożona z ekspatriantów i Włochów. Tanio i wesoło, czasem improwizacje muzyczne. Warto tu spędzić nawet cały wieczór. Otwarte 20.00-1.00.

Enoteca Cavour, via Cavour 313. Przy via Cavour od strony Forum Romanum, lokal mało znany turystom. Luźna, studencka atmosfera, dużo wina i butelkowanego piwa, jak również (drogawe) przekąski. Nd. zamnk.

Fiddler’s Elbow, via delPOmarta 43. Kolejny bar irlandzki, przestronniejszy niż Druid‘s i o zdecydowanie bardziej włoskiej atmosferze. Otwarte 17.00-1.00. Pn. zamkn.

Tempera, via di San Marcello 19. Centralnie zlokalizowana za Piazza Venezia, potencjalnie najlepsza piwiarnia w Rzymie, z tanim piwem, dobrymi daniami barowymi i serdeczną atmosferą. Otwarte 12.30-15.00 i 19.00-23.00. Nd. zamkn.

Venice LA, via del Boschetto 132. Jeden z rzadkich w Rzymie barów alternatywnych. Najnowsza moda punkowa, wideo, można zostać zaproszonym na przyjęcie i uzyskać informacje na temat nieformalnych nocnych imprez.

Gelaterie (lodziarnie) i Pasticcerie

Alberto Pica, via della Seggiola 12 (pomiędzy Ponte Garibaldi a Piazza Arenula). Specjalnością zakładu są sorbety ze świeżych owoców w ponad stu smakach. Otwarte 8.00-1.00. Nd. zamkn.

Bemasconi, Largo Argentina 1. Jedna z najstarszych i najruchliwszych pasticcerie w mieście. Również centralnie położony bar w centrum.

Dagnino, w podcieniach koło via E. Orlando, w pobliżu Piazza Repubblica. Wspaniały bar i pasticceria w stylu lat 40-tych z sycylijskimi specjałami i szerokim wyborem innych smakowitości.

Galateria della Palma, via della Maddalena 20. Komponowane lody w lokalu o stylowym wystroju. 104 smaki, łącznie z figą, owocem granatu, awokado, czekoladkami miętowymi i płatkami śniadaniowymi. Obecnie najlepsza lodziarnia w Rzymie. Otwarte 8.00-2.00. Śr. zamkn.

Giolitti, via del Vicaro 40. Włoski lokal cieszący się niegdyś renomą najlepszej lodziarni w Rzymie. Nadal nie jest najgorzej, lody w 70 smakach. Otwarte 7.00-2.00. Pn. zamkn.

Tre Scalini, Piazza Navona. Słynie z niepowtarzalnego tartufo — zjeść i umrzeć.

Valzani, via del Moro 37. Jedna z najstarszych ciastkarni w mieście, podtrzymująca tradycje.

Przekąski i lokale samoobsługowe

Bibo, via Ripetta 15. Wyszukany wystrój z czarnego marmuru, lecz mnóstwo stolików, przy których można niedrogo zjeść.

Caffe Capranica, Piazza Capranica 104. Zapuszczona, lecz tania w drogiej okolicy.

Corso Chianti. via del Gesu 88. Przekąski i pełne posiłki przy stoliku. Mały, sympatyczny i popularny lokal. Trzeba przyjść wcześnie.

Il Delfino, Corso V. Emanuele 67. Położona w centrum, bardzo ruchliwa kafeteria z olbrzymim wyborem przekąsek i posiłków. Doskonała na szybką przegryzkę podczas przerwy w zwiedzaniu.

Only One, Piazza della Maddelcna. Bardzo dogodnie zlokalizowana piwiarnia, gdzie przyjemniej jest w porze obiadowej niż wieczorem, świetne miejsce, aby przysiąść na chwilę pomiędzy kolejnymi zabytkami.

L’Orologio, via Firenze 57. Raczej pozbawiona wdzięku restauracja samoobsługowa dość blisko Termini. Główną zaletą są bardzo niskie ceny.

Paneformaggio, via Ripetta 7-8. Trochę dań gorących, nadziewanych rogalików oraz szeroki wybór bułek i ciast. Na wynos lub przy niewielkim kontuarze.

Pino’s, via delle Quattro Fontane 27. Dobrze zlokalizowany lokal z przekąskami i błyskawicznymi posiłkami tuż przy via Nazionale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *