Rieti i okolica

Rieti i okolica

Ładnie usytuowane, lecz zdecydowanie nudne RIETI jest stolicą najwiękjszej prowincji Lacjum i leży w geograficznym centrum Włoch, co potwierdza tablica na Piazza di San Rufo. W czasach rzymskich był to kluczowy region, tak zwany Umbilicus Italiae (Pępek Włoch), przez który prowadziła via Salaria, czyli „Solna Droga”, stanowiąca główny szlak handlu solą, wydobywaną w Ostii i dostarczaną mieszkającym tu Sabinom. Obecnie region wyraźnie podupadł; pod względem gęstości zaludnienia plasuje się na przedostatnim miejscu w kraju (po Aoście). Tak jak na południu, występuje tu zjawisko ucieczki ze wsi do miast. Od 1950 r. trzy czwarte ludności wiejskiej opuściło ten teren, przenosząc się głównie do Rzymu, a nie wygląda na to, by ów proces został zahamowany. Kiepska komunikacja utrudnia wszelkie inicjatywy przemysłowe, co zresztą wychodzi na dobre turystom, a także mieszkańcom, gdyż okolony górami płaskowyż Rieti jest prawie całkowicie pozbawiony budynków fabrycznych czy mieszkalnych.

Miasto

W Rieti można w najlepszym wypadku spędzić godzinę oczekiwania na autobus. Nie należy dać się zwieść pięknym wizerunkom średniowiecznych murów i luków w biurze turystycznym: jedyne pozostałości z dawnych wieków to katedra i Palazzo Vescovile niedaleko głównej ulicy oraz krótki odcinek XII-wiecznych murów na północ od centrum. Osoby planujące poważne wyprawy piesze lub biwakowanie powinny zajść do biura EPT znajdującego się o 50 m od katedry przy via Cintia 87. Można tam dostać plany miasta oraz, co ważniejsze, szczegółowe trasy wycieczek wysokogórskich wokół Rerminillo. Biuro pomoże również ustalić trasę zwiedzania czterech klasztorów franciszkańskich wokół Rieti. Wszystkie wiążą się w jakiś sposób z żydem świętego Franciszka i są dość malownicze, ale osoby nieszczególnie zainteresowane biografią świętego mogą być znudzone. Najsławniejszy z klasztorów to GRECCIO, w którym św. Franciszek urządził pierwszą w historii szopkę świąteczną (z żywymi krowami) dla miejscowych chłopów.

Informacje praktyczne

Dworzec kolejowy i autobusowy w Rieti znajduje się tuż koło centrum miasta w kierunku północnym, na końcu viale L. Morroni. Pociąg z Rzymu do Rieti jedzie trzy godziny; nie ma połączenia bezpośredniego i trzeba się przesiąść w Temi (a czasem jeszcze w Orte) na inny, który jedzie dalej do L’Aquila i Sulmona. Jest szereg bezpośrednich połączeń autobusowych z Rzymem, a przejazd zajmuje mniej więcej tyle samo czasu. Nie oddalając się zbytnio od dworca można tanio zjeść w barze-pizzerii Al Girarrosto na Piazza Mazzini. Po drugiej stronie miasta jest tania pizzeria II Pappomondo, Piazza Cavour 63, położona blisko rzeki i lokalnego terminalu autobusowego. Najlepsza spośród garstki bardziej ekskluzywnych restauracji jest Brucchietti przy via San Rufo 5 (przecznica via Roma). Przenocować można w taniutkim Moderno, Via Tullio Crispolti 36 (*0746/44784) lub trochę droższym Stella przy tej samej ulicy, przy wylocie via San Rufo (*0746/44164).

Okolice Terminillo

Położone o niecałe 20 km od Rieti TERMINILLO (karkołomny dojazd autobusem) leży pośród wznoszących się na 2000 m gór, tworzących piękny, niemal alpejski krajobraz. Ta narciarska miejscowość uchodzi za dość elitarny ośrodek turystyczny, w związku z tym miasto zdominowane jest przez kompleks wielkich, nowoczesnych hoteli, wyciągów i innych obiektów związanych z uprawianiem sportów zimowych. Latem te wszystkie urządzenia wydają się dziwnie nie na miejscu. Samo Terminillo nie jest zbyt atrakcyjne i stanowi raczej zbitkę ośrodków narciarskich niż miasto. Stwarza jednak wiele możliwości wycieczek po okolicznych górach. Są tam schroniska, w których można się zatrzymać.

Club Alpino Italiano, via Garibaldi 264b w Rieti udziela informacji na temat najtrudniejszych tras. Natomiast w Terminillo-Pian de Valli znajduje się biuro AAST, przy via Covemese (0746/61121), gdzie można również zasięgnąć języka w sprawie zakwaterowania. W Terminillo-Campoforogna jest schronisko młodzieżowe (Ostello della Neve; 0746/61169). Hotele w sezonie często pełne, nie schodzą poniżej dwóch gwiazdek. Polecamy 11 Ghiacciolo w Campoforogna (0746/61240) i Regina w Pian de Valli (0746/61375).

Z łatwiejszych tras można się wybrać pięknym, niskim szlakiem La Valle Scura do położonego o 12 km dalej SIGILLO. Osoby pragnące zejść z utartych szlaków powinny pamiętać, że nie licząc stoków narciarskich, zbocza są tu gęsto zalesione, zwłaszcza w Vallonina w stronę Leonessy i często trzeba wspiąć się bardzo wysoko, aby wyjść na otwartą przestrzeń. Inna dobra baza wycieczkowa to AMATRICE, dokąd można łatwo dojechać autostopem z Terminillo. Samo miasto jest dość ponure, założone w 1529 r. na planie szachownicy i znane tylko dzięki wymyślonej tu pikantnej potrawie z makaronu, spaghetti aWamatriciana. Okoliczne Monti di Laga (Góry Laga) sięgają wysokości 2400 m i ciągną się aż po Abruzzo Gran Sasso D’Italia. Biuro AAST przy via Madonna della Porta 19 rozprowadza szczegółową mapę z szeregiem zaznaczonych szlaków, z których większość odchodzi od nieutwardzanych dróg ponad wioskami SAN MARTINO i CAPPRICHIA. Jeśli zechcesz tu zanocować, najtańszym hotelem jest La Conca przy via della Madonnella (*0746/ 85267).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *