Na północ do granicy z Toskanią
Jadąc w kierunku północnym masz większe możliwości spokojniejszego biwakowania, lecz lepiej omiń MONTALTO DI CASTRO, ciche, lecz niezbyt ekscytujące miasteczko na wzgórzu, znane we Włoszech dzięki olbrzymiej, nieukończonej elektrowni jądrowej. Elektrownia stała się cause celebre nowo powstałej Partii Zielonych, a w związku z jej budową przeprowadzono w 1987 r. referendum, w którym ludność opowiedziała się przeciwko programowi energetyki nuklearnej. Po długotrwałych machinacjach rządowych zadecydowano, że w elektrowni zostanie zastosowana ropa naftowa lub gaz ziemny (przy olbrzymich kosztach przystosowania). Jeżeli rzeczywiście chcesz nocować w tajemniczym cieniu reaktorów jądrowych, w Montalto Marina i Pescia Romana nad morzem są kempingi.
Położone około 11 km w głąb lądu VULCI to kolejny zabytek etruski, lecz mimo ,że liczbę znajdujących się tu grobów szacuje się na 15 000, nie ma prawie nic do oglądania. Wiele kopczyków splądrowano i pozostawiono na pastwę żywiołów, lecz nadal jest gdzie pomyszkować. Na północ od cmentarzyska znajduje się Ponte d’Abbadia, jednoprzęsłowy rzymsko-etruski most zawieszony nad piękną kotliną. W pobliżu wznosi się opactwo posiadające niewielkie zbiory znalezisk z miejscowej nekropolii.
Najlepsze i najspokojniejsze plaże na tym wybrzeżu znajdują się w CHIARONE. Komisja badająca stan środowiska naturalnego stwierdziła, że jest to pierwszy odcinek wybrzeża morskiego na północ od Rzymu, gdzie woda nie jest zanieczyszczona. Pasmo piasku ciągnie się nieprzerwanie aż po półwysep Argentario, z laguną w Burano. Na wydmach jest wiele miejsc, gdzie można biwakować. W miarę upływu lata na brzegu robi się coraz tłoczniej, lecz w morzu z szelfowym dnem doskonale się pływa, a odludny odcinek plaży można znaleźć co kilka minut. W pobliżu zatrzymuje się kilka pociągów do Grosseto (90 minut z Rzymu). Koło stacji jest sklep i kilka barów. Z dworca na plażę idzie się 15 minut, a u wylotu drogi znajduje się oczywiście bar i kemping.
Jeśli masz samochód, pojedź z Chiarone do D Giardino dei Tarocchi, czyli Ogrodu Tarota, gdzie zgromadzono najdziwaczniejsze w całych Włoszech i coraz bardziej znane dzieła sztuki współczesnej. Jest to zespół monumentalnych rzeźb Nikiego de Saint Phalle, najbardziej znanego dzięki swej paryskiej „Fontaine Stravinsky” (wykonanej wspólnie z Jeanem Tinguely). Rzeźby, jakie od dziesięciu lat tworzy, to Gaudi plus sama radość; dzieci je uwielbiają, a dorośli podziwiają; zdecydowanie warto nadłożyć drogi, żeby je zobaczyć. Pokryte lustrami, jasne i kolorowe dzieła widać aż z via Aurelia; dojazd 5 km drogą z Chiarone do Pescia Fiorentina. Rzeźby są na razie tylko nieoficjalną atrakcją i teren udostępniony jest publiczności jedynie w letnie weekendy.