Monte Ammiata

Monte Ammiata

Wygasły wulkan Monte Ammiata, wysokości 1739 m, jest najwyższym wzniesieniem w Toskanii. Wyrasta spośród pustkowia crete; tworzy raczej kilka wzgórz, a nie jeden szczyt, i widać go z dużej odległości. Rejon nadaje się przede wszystkim do uprawiania sportów zimowych, bo śnieg utrzymuje się tu do wiosny. Kasztanowo-jodłowe lasy mają jakoby symbolizować flagę włoską — biel śniegu, zieleń pinii i (trochę naciągając) czerwień kasztanowców. Wokół szczytu jest szereg oznakowanych szlaków pieszych i wiele rifugi — choć ceny wynoszą tam od 50 000 L za dwójkę.

Abbadia San Salvatore

Głównym ośrodkiem narciarskim jest ABBADIA SAN SALVATORE, do którego najłatwiej dostać się z drogi San Quirico-Bolsena (i autobusem z Chainciano Terme lub Sieny). Opactwo (Abbadia), wokół którego wyrosła miejscowość, należało do benedyktynów. Założony za panowania Longobardów i przebudowany w 1036 r. klasztor był niegdyś najbogatszy w Toskanii — przewyższał nawet Monte 01iveto Maggiore. Dziś z pierwotnego założenia pozostało bardzo niewiele, a większość zachowanych fragmentów pochodzi ze średniowiecza; główną atrakcję stanowi wielka i piękna krypta z VIII w., z kolumnami zdobionymi surowymi motywami lombardzkimi.

Miasto, wprawdzie znacznie rozbudowane po wojnie, zachowuje gotycki i renesansowy charakter, z licznymi sczerniałymi ze starości budynkami wewnątrz blankowanych murów. Latem zjeżdża tu wielu gości, zwabionych pięknem krajobrazu, chłodnymi wyżynnymi bryzami i łatwymi trasami spacerowymi. Jest tu całkiem sporo hoteli, łącznie z pół tuzinem jedno — i dwugwiazdkowych. Do najtańszych należy dobry, niewielki Hotel Roma na via Matteotti 32 (0577/778015); dwójki 40000 L, nieczynne we wrześniu. O innych możliwościach informuje biuro turystyczne przy via Mentana 77.

Arcidosso i Santa Fiora

ARCIDOSSO bardzo przypomina Abbadię. Jest to kolejny ośrodek lekkiej turystyki pieszej, z rozwijającym się nowym miastem, skupionym wokół dobrze zachowanej średniowiecznej dzielnicy składającej się ze stromych, wąskich uliczek. Najtańsze noclegi w dwugwiadzkowym Hotelu Giardino przy via Risorgimento 4 (0564/966406); dwójki około 40000 L; niecz. X do Świąt Bożego Narodzenia. Inna możliwość to Park Hotel (0564/967355; podobne ceny), 3 km za miastem w CAPERTI przy drodze do Santa Fiora.

Przyjemne trasy spacerowe za miastem obejmują przechadzkę do pobliskiego romańskiego Abbadia Santa Maria ad Lamulas oraz mniej interesującego renesansowego kościoła Madonna Incoronata. Przechodzi się obok nich w drodze do miejscowości MONTELATERONE, 3 km na północny-zachód. Trudniejsze jest wyjście na Monte Labbro (1193 m) na południe od miasta, choć można tam również wjechać samochodem, albo dojść z grani w wiosce Zancona. Na szczycie można zwiedzić ruiny kościoła założonego przez Davida Lazzarettiego, który w ósmej dekadzie XIX w. twierdził, że jest drugim Chrystusem.

SANTA FIORA jest także średniowieczną miejscowością i popularną letnią bazą spacerową. Jej zabudowania na zboczu wzgórza zasługują na trochę większe zainteresowanie: Opactwo i warowny Palazzo Comunale mają piękne bryły, a w trzech kościołach można podziwiać terakoty della Robbii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *