Chiusi

Chiusi

CHIUSI, położone o 14 km na wschód od Montepulciano, jest dogodnym węzłem komunikacyjnym, z pociągami i autobusami na południe do Orvieto i Rzymu oraz na północ do Castiglione del Lago, Cortony i Arezzo. Nie jest to interesujący cel wycieczek, ale przejeżdżając warto zaliczyć muzeum etruskie i katedrę, co zajmie godzinę lub dwie. Budynki te stoją mniej więcej naprzeciw siebie przy via Porsenna, kawałek piechotą od przystanku autobusowego; biuro turystyczne mieści się przy tej samej ulicy pod numerem 61. Stacja kolejowa jest o 3 km na wschód w CHIUSI SCALO, gdzie zatrzymują się wszystkie autobusy dalekobieżne.

Można by oczekiwać, że Museo Etrusco (wt.-czw. 9.00-14.00, sb. i nd. 9.00-13.00) będzie niezłe, gdyż w regionie roi się od starożytnych grobów. Jednak wiele eksponatów ulotniło się do Florencji i Rzymu, a to co pozostało, nie robi wielkiego wrażenia: liczne sarkofagi, kilka terakot ze śladami starożytnych malunków, kredensy pełne granków (w tym jeden z erotycznymi scenami tanecznymi). Jedynym cennym zabytkiem jest zagadkowa urna Gualandi. Zainteresowani zwiedzeniem grobów etruskich powinni poprosić któregoś z przewodników w muzeum o zabranie do Tombas della Pelegrina e Leone, 3 km na północ od miasta. Przewodnicy mają do nich klucze. Inne lokalne groby (łącznie z bardziej znanym, pokrytym freskami Scippia) są od jakiegoś czasu nieczynne.

W romańskiej katerze można znaleźć dalsze dowody na antyczną genezę Chiusi. Sam budynek składa się niemal w całości z etruskich i rzymskich bloków kamiennych, a z muzeum (1000 L) można wejść do znajdujących się poniżej katakumb. W V w. korzystali z nich chrześcijanie. Wnętrze katedry pokryte jest pozorną mozaiką, w rzeczywistości namalowaną w stylu bizantyńskim w 1915 r.

Jeśli masz więcej czasu, idź do modnego baru-pizzerii, Osteria dei Bonei, na via dei Bonci, przecznica via Porsenna. Możesz też przejść via Porsenna do placu przy jej końcu, Piazza Graviano, gdzie Ristorante Zaira oferuje „dania etruskie” — dzik, gołąb itp. — po cenach od 10000 L w górę. Jeśli zapragnąłbyś tu przenocować, w Chiusi jest tylko jeden hotel, Albergo La Sfinge przy via Marconi 2 (*0578/20157); dwójki od 40 000 L. Inne tańsze hotele mieszczą się w Chiusi Scalo, nieatrakcyjnym nowoczesnym przedmieściu, które utrzymuje się z dochodów wielkiej rzeźni i chłodni mięsnej.

Lago di Chiusi

Jezioro znajduje się 5 km na północ od miasta, dojazd drogą przebiegającą obok grobów etruskich. Autobusy jeżdżą tam sporadycznie (4 razy dziennie w dni powszednie), lecz podróżując samochodem lub planując kilkudniowe biwakowanie, warto się tam wybrać. Autobusy docierają do połączonych restauracji, baru i kempingu Pesce d’Oro (• 0578/21403), ulokowanych pośród drzew koło małej przystani łodzi wiosłowych; w lecie woda jest przyjemnie ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *