Rzym Komunikacja

Przyjazd, komunikacja i informacja

Rzym ma dwa lotniska: Leonardo da Vinci (lepiej znane jako Fiumicino), obsługujące wszystkie loty kursowe, oraz Ciampino obsługujące czartery. Dojazd do miasta taksówką jest z obydwu lotnisk bardzo drogi i lepiej polegać na komunikacji miejskiej, chyba że zbiorą się cztery osoby. Z Fiumicino (•60121) sprawa jest prosta: od 6.00 do 21.00 autobusy ACOTRAL jeżdżą co 15 minut do Stazione Roma Termini (via Giolitti), co zajmuje ok. 45 minut; 5000 L; w innych porach jeżdżą co pół godziny. Z Ciampino (• 4694) jest trochę trudniej: autobusem ACOTRAL do przystanku metra linii A Subaugusta, skąd w 20 minut dojeżdża się do Termini. (Wyjeżdżając z Rzymu do Ciampino należy jechać żółtym autobusem z napisem „Aeroporto”, a nie niebieskim autobusem do Ciampino, który dociera tylko do miejscowości o tej nazwie).

Podróżując pociągiem z większości miast we Włoszech przyjeżdża się na położony w centrum miasta dworzec Stazione Termini (• 4775), gdzie zbiegają się również dwie linie metra i liczne linie autobusowe. Są też inne dworce kolejowe: z Tiburtina odjeżdżają niektóre pociągi do miast na osi północ-południe, z Ostiense pociągi do Ostia Antica i Lido; pociągi niektórych relacji w Lacjum odjeżdżają zarówno z peronu Laziali w Stazione Termini, jak również z dworca ACOTRAL przy Piazzale Flaminio (•3610441) — tak zwana linia Roma-Nord.

Przyjeżdżając autobusem można się znaleźć na wielu dworcach rozrzuconych po całym mieście. Główne dworce są przy viale Castro Pretorio, o pięć minut piechotą na wschód od Termini — kursy do południowego Lacjum; via Gaeta, naprzeciwko Termini — kursy do Tivoli i miejscowości na wschód od miasta; oraz via Lepanto, po drugiej stronie Tybru na północ od Watykanu, jeżdżące do północnego Lacjum. Są jednak również inne dworce, pełne informacje można uzyskać w ACOTRAL (• 5798 lub 57005).

Samochodem dojeżdża się do obwodnicy Grandę Raccordo Anulare, połączonej z wszystkimi głównymi arteriami z centrum miasta: via Cassia od północy, via Salaria od północnego wschodu, via Tiburtina lub via Nomenta od wschodu, via Appia Antica lub via Cristofo Colombo od południa i via Aurelia od zachodu.

Komunikacja miejska

Podobnie jak w większości miast włoskich, nawet dużych, najlepiej poruszać się po Rzymie pieszo można w ten sposób więcej zobaczyć i lepiej docenić piękno miasta. Rzym nie został wybudowany dla ruchu samochodowego, co widać po korkach ulicznych, zanieczyszczeniu powietrza i wybuchowości kierowców. Trzeba jednak powiedzieć, że sieć autobusowa prowadzona przez AT AC jest niezła — tania, punktualna i na tyle szybka, na ile pozwalają zatłoczone ulice. Jednorazowe bilety do nabycia w barach ze znakiem AT AC lub w budkach przy większych przystankach autobusowych kosztują 700 L i należy je skasować po wejściu do autobusu w automacie z tyłu wozu. Można zaoszczędzić, kupując blok dziesięciu biletów za 6000 L lub kartę za 1000 L ważną albo od północy do 14.00 lub od 14.00 do północy. Oczywiście jeśli się dużo jeździ autobusem, warto kupić obie karty. Inne dostępne karty to: jednodniowa ważna we wszystkich autobusach i pociągach w mieście, za 2800 L; tygodniowa karta turystyczna ważna we wszystkich autobusach dziennych i nocnych, za 10 000 L, lub też bilet miesięczny na wszystkie linie autobusów A TAC za 22000 L. Wszystkie karty można nabyć w budce AT AC przy Piazza dei Cinquecento.

Rzym posiada również metro, które odciąża trochę ulice. Nie jest ono jednak aż tak przydatne, jak można by sądzić, gdyż jego dwie linie służą raczej do przewożenia pracowników zamieszkałych na przedmieściach niż do obwożenia turystów po centrum miasta. Jest za to mniej zatłoczone (i chłodniejsze) niż autobusy i ma kilka wygodnie zlokalizwanych w centrum stacji: Termini to główny węzeł obu linii, a są również stacje przy Koloseum, Piazza Barberini i Hiszpańskich Schodach. Schematy linii metra są wywieszone na każdej stacji, natomiast w żółtej książce telefonicznej można znaleźć pełny wykaz linii autobusowych i tramwajowych. Osoby zamierzające częściej korzystać z metra powinny zainwestować w plan komunikacji miejskiej za 1000 L; do nabycia również w punkcie informacyjnym na Piazza dei Cinquecento.

Autobusy i metro jeżdżą mniej więcej do północy, kiedy to pojawiają się autobusy nocne obsługujące większą część miasta mniej więcej do 5.00. Za dnia funkcjonuje też kilka linii tramwajowych, z których jedna — nr 30 — dostarcza przyjemnego sposobu leniwych oględzin zabytków w centrum miasta, gdyż jedzie się przez dwie godziny po okręgu od Piazza del Risorgimento do Piazza San Giovanni di Dio za jedyne 700 L. AT AC organizuje wycieczki autokarowe po mieście; szczegóły w „Informatorze”.

Taksówkami w zasadzie jeździć nie warto, chyba że grupą lub o późnej porze: z reguły nie są wiele szybsze niż inne środki transportu, a dużo kosztują. Nie ma co machać na przejeżdżające pojazdy, lecz trzeba iść na postój — najważniejsze są przy Termini, Piazza Venezia i Piazza San SiWestro, można też zadzwonić pod numer 3570, 3875 lub 4994. Należy jezdzić tylko licencjowanymi żółtymi taksówkami i upewnić się, czy po ruszeniu włączony został taksometr (powinien pokazywać 2500 L).

Można wreszcie wypożyczyć rower lub skuter. Scoot-a-long, via Cavour 302 (• 6780206) wynajmuje skutery (lecz nie rowery) po mniej więcej 30 000 L dziennie; Motonoleggio, via della Purificazione 66 (• 465485) wynajmuje zarówno skutery jak i rowery.

Informacja

Punkty informacyjne EPT można znaleźć na lotnisku Fiumicino i dworcu Stazione Termini (codz. 8.30-19.00), lecz tworzą się tam tak duże kolejki, że lepiej iść od razu do głównego biura przy via Parigi 5 (pn.-sb. 8.30-19.00; • 463748). Mają tam darmowe plany, które — w połączeniu z twoim własnym — powinny wystarczyć do poruszania się po mieście. Biuro pomaga również znaleźć nocleg, i rozdaje olbrzymie stosy materiałów turystycznych o Rzymie i okolicy; darmowa broszura Qui Roma jest pożyteczna, istnieje również wersja angielska.

Ogólne informacje na temat Włoch można uzyskać w biurze krajowej organizacji turystycznej ENIT, na prawo od dworca Termini po wyjściu, przy via Marghera 2 (pn.-pt. 9.00-13.00; • 4971282).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *