Fiesole – okolice Florencji

Jeśli założyć bazę we Florencji, to wiele przemawia za tym, by wyrwać się na parę dni w okolicę. W obrębie Wielkiej Florencji autobusy jeżdżą do położonego na wzgórzu Fiesole i do wielu willi Medyceuszów — pierwotnie domów letnich, obecnie niemal wchłoniętych przez przedmieścia. Dalej od Florencji są Prato i Pistoia – odpowiednio 25 i 35 minut pociągiem lub autobusem — gdzie można pojechać na piękną jednodniową wycieczkę i podziwiać średniowieczną zabudowę oraz sztukę renesansową o inspiracji florenckiej. Z kolei na południu leżą wzgórza i winnice Chianti, głównego regionu produkcji wina we Włoszech i kolonii emigrantów , lecz aby go porządnie zwiedzić, trzeba mieć własny transport.

Fiesole

FIESOLE, cieszące się długą tradycją schronienie florentczyków przed letnim upałem i tłumami, rozciąga się na wzgórzach nad dolinami Mugnone i Arno, około 8 km na północny wschód od Florencji. Pierwsza osada ludzka istniała tu w epoce brązu, następnie przyszli Etruskowie, a po nich Rzymianie; do XII w. Fiesole rywalizowało ze swym sąsiadem, do póki florentczycy nie zajęli miasta. Od tego czasu Fiesole jest satelitą Florencji i wielu bogatych florentczyków obiera je sobie na siedzibę na poły wiejskiego drugiego domu.

Autobus nr 7 A TAF-u jeździ co kwadrans z florenckiego dworca kolejowego, przez San Domenico (patrz niżej) na główny plac Fiesole, Piazza Mino da Fiesole; podróż trwa około dwudziestu minut i kosztuje 800 L. Samo miasto jest na tyle małe, że można je zwiedzić do południa, lecz okoliczne wiejskie drogi zapraszają na mniej spieszne zwiedzanie, a może nawet skłonią cię do pozostania na noc we Fiesole.

Tanie noclegi są jednak problemem: Villa Sorriso, via Gramsci 21 (•59027), to najtańsze lokum blisko centrum, z dwójkami od 34000 L; jakiś kilometr dalej od centrum jest Villa Baccano, via Bosconi 4 (•59341), gdzie ceny są podobne. Kemping, Camping Panoramico (• 599069), znajduje się 3 km za miastem, na via Peramonda; autobus nr 70 zatrzymuje się u podnóża wzgórza, na którym jest pole biwakowe. Biuro AAST jest przy Piazza Mino da Fiesole 45.

Miasto

Duomo na centralnym placu zostało od zewnątrz zniszczone w wyniku XIX-wiecznej restauracji. Wnętrze wygląda jak oszczędna wersja San Miniato we Florencji, choć wytchnienie od ogólnej ascetyczności wystroju daje Cappella Salutati na prawo od chóru; zawiera dwie piękne rzeźby wykonane w połowie XV w. przez Mina da Fiesole — ołtarzową Madonnę ze świętymi i nagrobek biskupa Salutati.

Do pozostałych ważniejszych kościołów we Fiesole, Sant’Alessandro i San illi miały służyć jako warowne schronienia na wypadek zbyt gorących nastrojów politycznych w mieście, lecz w XVI i XVII w., kiedy ród był niekwestionowanym władcą miasta, wille stały się jeszcze bardziej wystawne, symbolizując potęgę dynastii samym swym przepychem. Spełniały również funkcję gospodarczą: w miarę jak malała rola Florencji jako miasta przemysłowego, Medyceusze zdecydowali się zainwestować część posiadanych środków w rolnictwo.

San Domenico

Jeśli ma się trochę czasu, warto przejść wąską via Vecchia Fiesolana obok Villa Medici (wybudowanej przez Michelozza dla Cosima Starszego) do wioski SAN DOMENICO, 1,5 km na południowy zachód od Fiesole. Fra Angelico był kiedyś przeorem tutejszego klasztoru dominikańskiego i w kościele zachowała się jego Madonna z aniołami (pierwsza kaplica po lewej stronie); fresk Fra Angelica, Ukrzyżowanie, jest również w kapitularzu (dzwonić do drzwi nr 4).

Jadąc pięć minut piechotą na północny zachód od San Domenico, dojdziesz do Badia Fiesolana, katedry fiesolskiej budowanej od IX do XI w. Cosimo Starszy zlecił w 1460 r. przebudowę kościoła, w wyniku której zachowana została wspaniała romańska fasada, a wnętrze przekształcone zostało w wyśmienity budynek renesansowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *