Na wschód od Sansepolcro

Na wschód od Sansepolcro

Tych, którzy do Arezzo przybyli tylko dla obrazów della Francesci, trasa prowadzi na wschód, do Sansepolcro, miejsca urodzenia artysty. Trochę ponad 15 km na południe od Arezzo leży miejscowość MONTERCHI, zwykle kluczowy przystanek na szlaku Piera della Francesca, gdyż w cmentarnej kaplicy na peryferiach znajduje się jego Madonna del Parto, jedyna renesansowa Madonna brzemienna. Podobnie jak w Arezzo fresk jest obecnie restaurowany, lecz również ma być gotowy już w 1992 r.

Autobus CAT z Arezzo, przejeżdżający w pobliżu Monterchi, mniej więcej w godzinę dociera do SANSEPOLCRO, skromnego miasta, które utrzymuje się jako wytwórca koronek i, bardziej lukratywnie, makaronu Buitoni. (Nie ma połączenia kolejowego między dwoma miastami, można ewentualnie skorzystać z linii Temi-Perugia).

Piero della Francesca urodził się tutaj w drugim dziesięcioleciu XV w., by powrócić doń w latach siedemdziesiątych, całkowicie zarzuciwszy malowanie, i poświęcić większość czasu pisaniu traktatów O perspektywie malarskiej i O pięciu ciałach regularnych. Największym skarbem w Museo Civico (codz. 9.30-13.00 i 14.30-18.00; 3000 L) jest nierealne Zmartwychwstanie — obraz, na którego temat napisano więcej dziwacznych enuncjacji niż o jakimkolwiek innym obrazie della Francesci. Płomienny opis Kennetha Clarka ma przynajmniej zaletę prowokacyjności: „Ten wiejski bożek, powstający w szarości poranka, kiedy ludzkość pogrążona jest we śnie, darzony był czcią od czasów, gdy człowiek wiedział, że nasienie w zimowej glebie nie jest martwe, lecz przebije się w górę przez stalową skorupę”. Wcześniejsze arcydzieło della Francesci, Madonna della Misericordia, uosabia pełną wdzięku powagę jego prac. Inne przykuwające uwagę dzieła w muzeum to prace Pontorma i Luca Signorellego, który był uczniem della Francesci.

Pomniejsze zabytki sztuki można znaleźć w Duomo, romańsko-gotyckiej konstrukcji, gdzie są dwie tablice Matteo di Giovanniego, które niegdyś flankowały Chrzest Piera della Francesca, znajdujący się obecnie w londyńskiej Galerii Narodowej. I wreszcie w kościele San Lorenzo jest Złożenie do grobu Rossa Fiorentino, namalowane w ciągu półwiecza po ostatnich dziełach della Francesci, ale robiące wrażenie pochodzącego z innego świata.

Jeśli chcesz pozostać w Sansepolcro na noc — a po zobaczeniu Zmartwychwstania nie ma właściwe po co — jest zwykle miejsce w jednym z pół tuzina hoteli w mieście. Najtańszy, z dwójkami po 22000 L, jest jednogwiazdkowy Lisina (0575/735139) przy via Piero della Francesca 64. Ostatni autobus z powrotem do Arezzo odjeżdża o 20.00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *