Casentino

Casentino

Na północ od Arezzo rozciągają się wzgórza i doliny Casentino; ten bujny, zalesiony obszar z wysoko położonymi, często okolonymi murami miastami, jest rzadko odwiedzany przez turystów. Najlepszy cel jednodniowej wycieczki to Poppi, dokąd z Arezzo można dojechać autobusem lub prywatną linią kolejową. Dotarcie do klasztorów La Verna i Camaldoli, ukrytych pośród wzgórz, wymaga więcej czasu — a najlepiej samochodu.

Bibbiena i La Verna

Główne miasto Casentino, BIBBIENA, ma atrakcyjną dzielnicę centralną, graniczącą z wielką fabryką tytoniu i rzadką zabudową. Najważniejszym zabytkiem jest kościół San Lorenzo, XV-wieczny budynek, w którym można podziwiać terakotę z pracowni rodziny della Robbia.

Codzienny autobus z Arezzo jedzie dalej do klasztoru La Verna, 23 km na wschód od Bibbieny. Św. Franciszek przybył w 1224 r. do klasztoru na medytacje i właśnie tu został naznaczony stygmatami. Obecnie jest to cel pielgrzymek, a w XV-wiecznej bazylice są prace Andrei della Robbia, powszechnie uważane za arcydzieła.

Poppi i Camaldoli

Położone o 5 km na południe od Bibbieny POPPI znajduje się wysoko ponad drogą dojazdową i stacją kolejową. Wychodząc ze stacji znajdziesz się w nowoczesnym dolnym przedmieściu Ponte a Poppi, skąd trzeba iść wzdłuż via Dante Alighieri — brukowanej uliczki, która poprowadzi na skróty do górnego miasta w dziesięć minut. Stare miasto to nie więcej niż parę placów i arkadowa główna ulica (via Cavour), lecz jeden zabytek zdecydowanie wyrasta ponad skalę prowincjonalnego miasteczka — Palazzo Pretorio, wybudowany w XIII w. dla rodu Guidi według projektu identycznego z Palazzo Vecchio we Florencji. Ściany obwieszone są wyśmienitym wyborem broni, wielki hall zdobią XIV-wieczne freski, a z wieży (pn.-sb. 9.00-14.00) rozciągają się wspaniałe widoki. Via Cavour kończy się na drugiej piazzy, gdzie stoi wspaniały kościół San Fedele; bardzo mroczne wnętrze zawiera fascynujący XIII-wieczny obraz Madonnę z Dzieciątkiem. Naprzeciw kościoła jest parę barów i restauracji oraz mały jednogwiazdkowy Pension Casentino (0575/529090), z dwójkami po około 40000 L.

Niewiele ponad 15 km na północny wschód od Poppi jest Camaldoli (rzadkie autobusy z Ponte a Poppi), gdzie na początku XI stulecia św. Romuald założył klasztor benedyktynów o szczególnie ascetycznej regule. Po wielokroć przebudowywany zespół klasztorny jest niezbyt interesujący, jeśli nie liczyć XVI-wiecznej apteki, gdzie obecnie sprzedaje się wyroby zielarskie. Lecz krajobraz jest przepiękny — gęsty las piniowo-jodłowy — a po godzinie marszu na wzgórze dochodzi się do Eremo i jego barokowego kościoła. Tylko mężczyźni wpuszczani są za bramę, aby obejrzeć dwadzieścia cel klasztornych — kobiety muszą przyglądać się z daleka.

Latem rejon Camaldoli jest niezwykle popularnym terenem urlopowym. Ogniskiem życia jest tu BADIA PRATAGLIA, 10 km na wschód od Camaldoli, z doskonałymi szlakami pieszymi we wszystkich kierunkach. Zagorzali piechurzy mogą spróbować znaleźć źródło rzeki Arno koło Monte Falternona na północy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *